Skip to main content

KJA’dan basın açıklaması

Muş Haber Fotoğrafı

Belediye Meydanı’nda bir araya gelen KJA bileşenleri adına açıklama yapan KJA üyesi Gülay Bingöl, Özgürlük umuduyla çıktığımız yolda nice değerlerimizi, güzelliklerimizi yitirdik, yitirmeye de devam ediyoruz. Özgürlük tarihimiz yitirilirken büyüten, güç katan, yaşatan kadın yoldaşlarla doludur. Bizler de yoldaşlarımızın yarattığı, değer katarak büyüttüğü bir yaşamı yaşıyoruz. Bu değerlerin savunucusu ve büyütücüsü olacağımız bir kez daha bütün kamuoyuyla paylaşıyoruz dedi.

Bingöl açıklamasında, Kürt özgürlük mücadelesinin kadına dönük geliştirdiği özgürlük çözümlemeleri, bununla birlikte kadını politika ve siyasette getirdiği konum eril, erkek egemenlikçi sistem tarafından kendi iktidarı için tehlike olarak görülmüş, saldırılara maruz kalmıştır. Bu saldırılar zaman zaman ideolojik boyutta zaman zaman ise fiziki yok etmeye kadar gitmiştir. İdeolojik anlamda yenilemeyen özgür kadın iradesi ve duruşu sistemlerin korkulu haline gelmiştir. Kadın özgürlük mücadelesinin geldiği düzey bugün tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Bu durum kadına düşmanca yönelimleri de kendisiyle birlikte getirmiştir. Kürt Özgürlük mücadelesinin özgür kadın kimliği konusunda sembol isim haline gelen Sakine Cansız arkadaşın da Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan arkadaşlarla birlikte katledilmesi tam da böylesi eril, düşmanca bir tavır sonucu geliştirilmiştir. Üç kadın yoldaşımız şahsında geliştirilen katliam sadece kaba anlamda yok etmek değildir, özgürlük mücadelesi yürüten tüm kadınlara verilen bir mesajdır. Bu katliamla kadınlara ‘özgürleşmek isterseniz, bunun mücadelesini verirseniz ölürsünüz, öldürürüz’ denilmek istenmiştir. 9 Ocak’ta yaşamımızdan, özgürlük mücadelemizden üç çiçek kopartılmış olabilir fakat unutulmaması gereken şey çiçekler köklerinden yeşermek için baharları beklerler. Yaşam mücadeleleri her zaman devam eder. 9 Ocaklar da bizler için bahara hazırlığın, köklerinden yeniden doğmanın demleridir. Tüm egemenler, kadın özgürlük mücadelesi düşmanları bunu böylece bilmelilerdir ifadelerini kullandı.

Bingöl, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 5 Ocak günü katledilen Seve, Fatma ve Pakize yoldaşlarımız da aynı vahşi zihniyetin ürünü olarak Silopi’de katledilmişlerdir. Gerçekleştirilen katliamların coğrafyası değişse de aynı zihniyetin sonucu olarak gerçekleştirilmişlerdir. Öz yönetim ilanlarının gerçekleştirildiği alanlarda katledilen onlarca hamile kadın, nine ve genç kadın da aynı zihniyetin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Katledilenlerin cenazelerinin günlerce yerde kalması, defnedilememesi de insanlığımızın asla kabul etmeyeceği bir vahşettir. Ne yazık ki söz konusu kadın katliamları olunca eril zihniyet açısından sınırlar da anlamsızlaşmıştır, insanlık değerleri de yok sayılmıştır. Bizler özgürlük arayışçısı kadınlar olarak, 9 Ocak’ta Paris’te katledilen Sara, Leyla ve Fidan yoldaşlar şahsında yine 5 Ocakta Silopi’de infaz edilen Seve, Fatma ve Pakize yoldaşlara karşı uygulanan vahşice katliamları kınıyoruz. Bu katliamlara karşı cevabımızı örgütlü mücadelemizle karşılık vereceğimizi, mücadelemizi daha da büyüteceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Ahmet Yıldırımında bulunduğu grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri