Skip to main content

Kızılay`dan ilkyardım eğitimi

Muş Haber Fotoğrafı

Doğal afetlerde, trafik kazalarında ilk yardımın çok önemli olduğunu kaydeden Koç, ilk yarım saatte meydana gelen ölümlerin daha asgariye indirilmesi için vatandaşların ilk yardım bilincini benimsemeleri gerektiğini kaydetti

29 Ekim 4 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Kızılay Haftası münasebetiyle Türk Telekom İlköğretim Okulunda bir dizi etkinlik yapan Kızılay Muş Şube Başkanlığı öğrencileri ilk yardım konusunda bilgilendirdi.

Öğrenciler ilk yardım standına yoğun ilgi gösterip Doktor Adil Zereyli’yi pürdikkat dinledikleri gözlendi. Maketler üzerinde öğrencilere uygulamalı olarak anlatılan ilk yardım eğitiminin gündelik yaşantıda önemine değinildi.

Kızılay Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında öğrencilerin ilk yardım konusunda bilinçlenmesi görevini Doktor Adil Zereyli’nin üstlendiğini belirten Koç, “Türkiye deprem kuşağında bulunmaktadır. Bununla birlikte hayat devam ettiği sürece sürekli kazalar ve yaralanmalar meydana gelmektedir. Bu sebeple her yurttaşımız ilkyardım bilgisine sahip olmalıdır. Büyük öneme sahip olan ve hayat devam ettiği müddetçe insanların büyük ihtiyaç duyacağı ilk yardımın insan hayatında önemli yeri vardır. İlkyardım çoğu zaman hayat kurtarmaktadır” diye konuştu.

İlk yardım çadırında görevliler tarafından maketler üzerinde uygulamalı olarak anlatılan ilk yardım bilgilerini dinleyen öğrenciler, “Her insanın ilk yardım konusunda bilgili olması gerekir. Ülkemizde yaşanan trafik kazaları konusunda ilk yardım bilinci olmaması sebebiyle çok ilginç manzaralar ortaya çakıyor. İlk yardım doğru yapıldığı zaman gerçekten hayat kurtarabilecek önemi vardır. Bu sebeple ilk yardıma her insanın ihtiyacı var” dediler.

İlk yardım eğitimin vatandaşlar tarafından bilinmesi gerektiğini ve geçmişte bunun zararları ile karşılaşıldığını kaydeden Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, İzmit depremi Türkiye’ye bir gerçek gösterdi. Halk, toplum, sivil kuruluşları dahil herkes bir afette ya da acil bir olay karşısında panikleme veyahut ilk yardım bilgisi yoksunluğundan dolayı müdahale edemiyor. Ölümlerin çoğu da hakikaten bunlardan dolayı oluyor. Özellikle İzmit depreminden sonra Kızılay hızlı bir yapılanmaya geçti. Bunlardan biri de eğitim konusu. 2003’ten sonra eğitici eğitimleri alan arkadaşlarımız ülkenin her tarafında şu anda bu eğitimi vermekteler. Özellikle son zamanlarda devletin üzerinde durması ile beraber kurum ve kuruluşlarda belli bir sayıda çalışanların oranlarına göre onların eğitim almalarını öngörüyor. Mecburi olarak en az 2 gün eğitim almaları gerekiyor. Bizde Kızılay Muş Şube Başkanlığı olarak ilk defa bugün başvuran kurumlara bu eğitimi vermeye başladık” dedi.

Koç, “Ülkemizde başta trafik kazaları olmak üzere çeşitli olumsuzluklarda hayatlarını kaybedenlerin % 50’si ilk yarım saat içerisindedir. Buda bize ilk yardım müdahalesinin ne denli önemli olduğunu ve bunun uygulanması halinde ölümlerin en azından yarı yarıya indirilebileceğini gösteriyor. Toplumda kişilerin, kendilerini ve mevcut ortamdaki diğer kişilerin hayatlarını koruma ve kurtarmada yeterli olmaları için gerekli ilk yardım bilgi ve becerileri ile donatılmaları son derece önemlidir. Bu vesile ile de Türkiye Kızılay Genel Başkanlığı ülkenin çeşitli bölgelerinde ilk yardım eğitimleri vermeye başlamıştır” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri