Skip to main content

Kışın göç artıyor

Muş Haber Fotoğrafı

 Yaklaşık altı ay süren kış mevsimini batı illerinde çalışarak geçiren çiftçi vatandaşlar, tarım sezonunun başlaması ile birlikte yeniden memleketlerine dönüyorlar.

Muşta uzun geçen kış mevsimini evlerinde oturmak yerine çalışıp para kazanarak geçirmeyi tercih eden çiftçiler, batı illerine giderek çalışıyorlar. Muşta il merkezi ve ilçelere bağlı köylerde çiftçilik yapan aileler iş gücünü kış mevsiminde üretime kazandırmak için hummalı bir çalışma sergiliyorlar.

Yine inşaat sektöründe çalışan gençler kışın gelmesi ile birlikte batıdaki vilayetlere gitmek zorunda olduklarını söylediler.

Muşta yaklaşık altı ay süren kış mevsimini batı illerinde çalışarak geçiren çiftçi vatandaşlar, tarım sezonunun başlaması ile birlikte yeniden memleketlerine dönüyorlar. Sonbahar mevsimi ile birlikte Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Adapazarı gibi illere giderek çalışan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu çiftçiler, artık tarım ve hayvancılığın eskisi gibi kazanç sağlamadığını belirterek, mecburen batı illerine gidip çalışmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Tarım ve hayvancılık yaparak bir yıl beklemek yerine yılın yarısını tarım ve hayvancılıkla yarısını ise çalışıp para kazanarak geçirmenin daha avantajlı olduğunu söyleyen çiftçiler, Tarım ve hayvancılık artık bitme noktasına gelmiştir. Bizim ilimizde yaz mevsimi zaten kısa sürüyor. Başka iller gibi yılda iki ürün alma gibi bir şansımız da yok. Bizde bu sebeple farklı bir arayış içerisine girdik. Yaz mevsiminin başında başlayıp yaklaşık 5 ay tarım ve hayvancılık ile uğraşıyoruz. Daha sonra sonbahar mevsimi ile birlikte batıya giderek çalışmaya başlıyoruz. Köylerde genellikle yaşlılar kalıyor ve gençlerin tamamına yakını batıya gidip çalışıyor. Nüfusun kalabalık olması sebebiyle bir evden üç dört kişi batıda altı ay çalıştığı zaman oldukça iyi para kazanıyor şeklinde konuştular.

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri