İnsan Hakları Derneği(İHD) Muş Şubesi tarafından düzenlenen basın toplantısında, 1994 yılında Mardin Derikte yaşanan Faili Meçhul olayı ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. İHD Muş Şubesi Başkanı Av. Vedat Şengöl, “Kayıplar bulunsun! Failler yakalasın” dedi.

İnsan Hakları Derneğinden basın açıklaması düzenlendi. Dün öğlen saatlerinde İHD binasında düzenlenen basın toplantısında 1994 yılında Mardin Derikte çiftliğinde yaşanan Faili Meçhul olayı ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Faili Meçhul olayla ilgili açıklamalarda bulunan İHD Muş Şubesi Başkanı Vedat Şengöl, “İttihat ve Terakki geleneğinden evirilerek ülkemizde hukuk dışı örgütsel faaliyetlerde bulunan, ülkeyi kan gölüne çeviren, Susurluk, Şemdinli ve Ergenekon ile şekillenen bölgemizde failleri herkesçe bilinip de, bir türlü bulunamayanların isimleri farklı olmakla birlikte kimlikleri aynıdır. Baskı, şiddet, inkar, ayrıştırma, resmi ideolojiye büründürme, birliğimizi ve kardeşliğimizi aşındırma, darbe, öldürme. Kürdü, Türkü, Ermeni’yi; başörtülüyü, başörtüsüzü, Alevi’yi, Suniyi ayrıştırarak birbirine düşman etmeye çalıştılar. Çünkü biliyorlardı ki toplumsal ayrışma ne kadar olursa, onlar da o derece amaçlarına ulaşacaklardı. Evet, maalesef hepimizin gözleri önünde yüzlercesinin kanma girdiler… Binlercesini anasız, babasız, amcasız, dayısız bıraktılar. Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya çıkan gerçekler, faillerin kimler olduğunu gösterdi. Gerçeklerin sadece bir kısmı biliniyor. Asıl gerçekler hala aydınlatılmayı bekliyor. 2008’de başlatılan dava ile sevindik. Heyecanlandık. 2009 da açılmaya başlanan Botaş kuyuları faili meçhullerin katillerinden hesap sormak yolunda büyük bir adım atıldı.

İşte size bir örnek, 1994 yılında Mardin Derikte çiftçilikle uğraşan Vejdin Avcıl, Mardin Üçyol karakolu tarafından sabah saat 08.00 de PKK ye yardım ettiği bahanesiyle evi aranmış, daha doğrusu evi talan edilmiş, bununla yetinilmeyerek Vejdin Avcıl’ın ahırı bombalanmış ve daha sonra askerler tarafından panzere konularak, ailesine ve kendisine hiçbir açıklama yapılmadan gözaltına alınmıştır. Gözaltından sonra aile Derik Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile başvurmuş, bu tarihe kadar aileye herhangi bir resmi yanıt verilmemiştir. Sadece gözaltından yaklaşık 2 ay sonra Mardin/Derik Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, öldürülen Vejdin Avcıl’ın eşine sözlü olarak, hiçbir resmi niteliği olmayan bir yolla, ismi belirtilen şahsın bir çatışmada öldürüldüğünü ailesine bildirmiştir. Ama 15 yıldır halen cenazesi ailesine teslim edilmemiştir.

Vejdin AVCTL gözaltına alındıktan bir kaç gün sonra, geride kalan ailesi evlerini terk etmeye zorlanmış, neticede Vejdin Avcıl’ın geride kalan ailesi Derik’i terk etmiş ve Muşa göç etmek zorunda bırakılmıştır. 2009 yılındayız ve Vejdin Avcıl’ın ailesine soruşturma neticesi henüz tebliğ edilmemiştir. İnsan Haklan Derneği olarak Mardin-Derik Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat edilecek, konu hukuken sonuna kadar takip edilecektir. Kendinizi bu ailenin yerine koyun. Çok sevdiğiniz bir yakınınızın mezarı olmadığım düşünün. Ne yaparsınız? Suçsuz yere bir kişiyi öldürmek, bütün insanlığı öldürmektir. Eğer bu ölümlere sessiz kalıyorsanız, öldürenlerin suç ortağısınız. İnsanların demokratik taleplerini baskılamak amacıyla yoğun bir şekilde şiddete başvurulduğu, demokrasi ve özgürlük talep eden insanların bu talepleriyle birlikte katledildiği, demokrasi ve insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen bu trajedi dolu yıllardan geriye kalan tek şey, yakınlarını kaybetmiş binlerce insan ve büyük bir toplumsal mağduriyettir. Bu basın toplantısı vesilesiyle buradan kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Eğer siz de faili meçhul cinayetlerin mağdurlarından biriyseniz, eğer sizin de bir veya birkaç yakınınız veya tanıdıklarınız kayıp veya öldürülmüş ise ve mezarının bile nerede olduğunu bilmiyorsanız, lütfen sessiz kalmayın! Faili meçhul cinayetlere kurban giden insanların toplu veya münferit olarak gömüldükleri yerleri biliyorsanız veya bu konuda çok ciddi şüpheleriniz varsa, Resmi Makamlara veya duyarlı sivil tolum kuruluşlarına başvuruda bulunun ve bildiklerinizi paylaşın” dedi.

 Günaydın Muş Gazetesi