Skip to main content

Karla mücadele 7/24 devam ediyor

Muş Haber Fotoğrafı

  Muş´ta 3 gün boyunca aralıksız devam eden yağış nedeniyle kar kalınlığı kent merkezinde 1 metreyi aşarken, kırsal alanda tipi ve fırtına nedeniyle 4 metreye kadar ulaştı.

Araklıksız olarak devam eden çalışmalarla öncelikle sağlık kurumlarına ulaştırılması gereken hastalar için büyük mücadele veriliyor. Bu kapsamda AFAD ve 112 Acil Sağlık ekipleriyle koordineli bir çalışma yürüten İl Özel İdaresi ekipleri, gece-gündüz demeden çalışmaya devam ediyor.

Ekiplerin bu çalışmalarını yakından takip eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Muş Alparslan Üniversitesi, Kayak Merkezi ve merkeze bağlı Suvaran köy yolunda yapılan karla mücadele çalışmalarını yerinde inceledi.

Yentür kış koşullarını: Olağanüstü bir durum yaşamaktayız sözleriyle özetledi.   100 Personelle Çalışmalar Sürüyor Suvaran Köyü´nde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, burada çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kar kalınlığının tipi ve fırtınanın etkisiyle bazı bölgelerde 4 metreyi bulduğunu ifade eden Yentür: İki gündür etkisini sürdüren kar, 368 köyümüzün tümünü kapatmış bulunmaktadır.

Muş merkezde iki günden bu tarafa yağan kar miktarı 115 santimetre. Yüksek yerlerde fırtına ile beraber 4 metreye kadar çıkabilmektedir. İlimizde etkili olan bu yağış vatandaşın ulaşımını ciddi anlamda aksatmaktadır. 368 köyümüzün yaklaşık 50 tanesini dün açtık, bu sabah bunlar tekrar kapandı.

Muş İl Özel İdaresi olarak kar ile mücadele çalışmalarımız 43 tane ekip, 100 tane personelle devam etmektedir. Ama yaptığımız çalışmaların tamamı, bir saat sonra etkili olan yağış nedeni ile kapanmaktadır.

Olağan üstü bir durum yaşamaktayız. Hastalar, ölüler, cenazeler bunların kurtarılması ciddi manada bize sorunlar yaratmaktadır. Kar ile mücadelemiz 24 saat kesintisiz devam etmektedir dedi.   Ekiplerimiz 7/24 çalışmaktadırlar Yentür konuşmasının devamında: Sağlık Bakanlığımızın ildeki araçları ile valiliğimizin talimatlarıyla beraber koordineli bir şekilde çalışmaktayız.

Çok yağan kar, bizi bazen 5 kilometrelik bir yolu bir gün kat etmeyi zorlamaktadır. Çok büyük zorluklar yaşamaktayız. İl Özel İdaresi ekiplerimiz 7/24 çalışmaktadırlar, vatandaşımızın seyir seferlerini kolaylaştırmak için. Ama gerçekten çok büyük zorluklar yaşamaktayız. Kar artık afet olarak bizi tamamen etkisi altına almış bulunmaktadır.

Şuanda 2015-2016´ya bağlayan kışta böyle bir zorluk yaşıyoruz. İki günde etkili olan kar, halen gördüğünüz gibi devam etmektedir. Bir ay boyunca da yağışların yağacağı görünmektedir.

Bizler çalışmalarımızı yürütüyoruz ama gerçekten çok büyük zorluklardan da vatandaşa ulaşım sağlamaya çalışmaktayız ifadelerini kullandı.   İş Makinesi Yan Yattı Muş Alparslan Üniversitesi ile Güzeltepe Kayak Merkezi yolunu açan bir iş makinesinin devrildiği alana da giden Yentür, çalışmalar esnasında bu tarz durumlarında yaşandığını ve bunun çalışmalarını zorlaştırdığını belirtti.

Yentür konuya ilişkin konuşmasında: Kar mücadelesinde özellikle köy yollarında bizim banketle kaldırımlar olmadığı için yolun mesafesini ayarlayamadığımız için operatörlerimiz bu makinede olduğu gibi aracımız yolun kenarına kaymış bulunmaktadır. Bu tür bir eylem ikinci bir makineyle ancak getirilerek, destek alınarak çıkarılabiliyor. Buda bizim çalışmalarımızı ciddi bir anlamda etkilemektedir dedi. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri