Hasköy ilçesine bağlı Azıklı köyündeki çocuklar, yol kenarlarındaki dubaları sökerek kayak yaptılar. Muş-Bitlis yolu üzerinde bulunan dubaları sökerek karayoluna dört kilometre mesafedeki köylerinde kayak yapan köyün çocukları, verdikleri zararın farkında olmadan kayağın ve karın tadını çıkarıyorlar. Çocuklar, köyde her çocukta bu kayakların olduğunu belirterek, “Kayak alacak paramız olmadığı için bizde dubaları söküp kayak yapıyoruz” dediler.

Köydeki onlarca çocuk neye zarar verdiklerinin farkında olmadan ayaklarına taktıkları dubalarla kayağın ve karın keyfini çıkarmaya çalışırken dubaların ne işe yaradığını bile bilmiyorlar. Okul saatleri dışında zamanlarının bir kısmını kayarak geçiren köyün çocukları dubaların gerçek kayaktan hiçbir farkı olmadığını uzaktan bir kayak görünümü verdiğini kar yağmadan dubaları kayak olarak hazırladıklarını dile getirdiler.

Dubaları sökerek verdikleri zararın bilincinde olmayan çocuklardan İsmet Atlı, isimli çocuk, “Köyümüz karayolundan biraz uzak. Yol kenarındaki bu kayakları iki kişi zorlanarak topraktan çıkarıyoruz. Kış boyunca bu kayaklarla kayıyoruz. Kayak alacak paramız yok. Karayollarına zarar verdiğimizi biliyoruz ama kaymakta istiyoruz” dedi. Sabri Yıldırım

 NULL