Skip to main content

Karakuyu köyü yeni okuluna kavuştu

Muş Haber Fotoğrafı

İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Karakaya, Eğitim öğretim yılına yetiştirilen Karakuyu köyü ilkokulunda incelemelerde bulunarak öğrencilerle bir araya geldiler.

Muşta bu yıl 350 dersliğin yapıldığını ve bunlardan 150 dersliğin tamamlanarak eğitim öğretime yetiştirildiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, 200 derslik inşaatının ise devam ettiğini söyledi.

Karakuyu köyünde ki derslik sıkıntısının da giderildiğini ifade eden Arslan, 12 derslik okulumuzun maliyeti bir milyon harcama ile Karakoyu Okulumuz yeni yaptık daha önce bir da eski derslikler vardı, onları yıktık yeniledik. Bu köyümüzde okulun yetersiz olması dolaysıyla taziye evi kullanmak zorunda kalıyordu. Biz Muşta bu sene 350 derslik inşaatına başladı 150 dersliği bitirdik diğer 200 derslik inşaatlarımız devam ediyor. Burada yeni yaptığımız okulumuz kaloriferli temiz ve hijyenik ortamda yapılan bir okul çocuklarımız burada eğitim yapacaklardır. Fiziki ortamla iyileşmesi hem öğretmenlerimiz moral ve motivasyon alıyor Öğretmenlerimiz daha iyi şartlarda çalıştıkları zaman eğitim kalitemizi de üst seviyelere çıkaracağız dedi.

Köylerdeki okulların birçoğunun eksiğinin giderildiğini birçoğunun ise var olan eksikliklerinin yapılan yenileme çalışmalarıyla giderildiğini kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Arslan, şunları söyledi: Milli Eğitim olarak bir taraftan yeni ihtiyaç olan köylerimize okullar yaptırırken, bir taraftan da eski derslikleri yenileyerek hizmete alıyoruz. Yani Batıdaki hangi şartlarda çocuklarımız okuyorsa doğuda da aynı şartlarda çocuklarımız eğitim görmektedir. Milli Eğitim camiası olarak bir takım halinde çocuklarımıza en iyi eğitim vermenin çabası içerisindeyiz.

BU YIL 7 MİLYON LİRAYA ONARIM YAPTIK

Bölgede yaşanan çatışma ortamından dolayı birçok okulun tahrip edildiğini ve bazılarının ise yakılmasından dolayı bu yıl 7 milyon onarım yapmak zorunda kaldıklarını kaydeden Arslan, Giden bin 200 öğretmenimizin yerine yapılan son atamalarla bin 440 Öğretmen ataması yapıldığını buraya gelen öğretmenlerimizin burada iyi verim alınması için çaba gösteriyoruz. Bu konuda herkesin katkı sağlaması istiyoruz. Özellikle buradaki huzursuzlukların ve yaşanan terör olayların bitmesi lazım. Biz okullarımızı onarıyoruz yeni okullar yapıyoruz ama tahrip ediliyor. Bunların olmamasını temenni ediyoruz Biz bir taraftan yeni okullara yapalım derken bir taraftan da tahrip olan okullarımız onarmakla uğraşıyoruz. Banlım da gerçekten ekonomik yönde büyük bir kayıp ortaya çıkmaktadır. Bu yıl 7 milyon civarında bir onarım yaptık. Bu onarım eğer okullarımıza sahip çıkılsa boşuna harcadığımız 7 milyon lira ile bütün dersliklerimizi yenileme imkanı bulacaktık. İl genelinde hiç bir öğretmensiz okulun bulunmadığı hatırlatan Arslan, hiç bir köyde boş geçek dersimiz yok tabi ki biz 500 ye yakın ücretli öğretmen ataması yaptık. Norm eksikliklerine kaynaklanan bir ücretli öğretmen görevlendirdik bu öğretmenlerimizde eğitim fakültesi mezunlarıdır şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri