Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, kar yağışının gecikmesi sebebiyle tasarruf ettiklerini ancak, şiddetli soğukların yol açtığı don sebebiyle içme suyu şebekelerinde patlaklar oluşmasının zarara neden olduğunu söyledi.

Muş’ta şiddetli soğukların etkili olmaya başlamasına rağmen kar yağışının olmaması karla mücadele çalışmalarına başlamayan belediyede yüzleri güldürüyor. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, kar yağışındaki gecikmenin günlük olarak belediyeye 10 bin YTL kazanç sağladığını söyledi. Başkan Dede, kar yağışının gecikmesi ile geçen her günün belediyeye kazanç getirdiğini belirterek, “Kar yağışı ne kadar geç ve az olursa belediye olarak o kadar tasarruf edeceğiz. Kış mevsiminde karla mücadele için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Kar yağmaya başladığı andan itibaren ekiplerimiz kar temizleme çalışmasına başlıyorlar. Ayrıca topladığımız karı kamyonlarla şehir dışına taşıyoruz. Karla mücadele belediye bütçesine ciddi bir yük getirmektedir” dedi.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, son günlerde etkili olan soğuk hava nedeniyle içme suyu şebekelerinde meydana gelen patlamalarla sıkıntı yaşadıklarını da dile getirdi. Başkan Dede, “Soğuklar sebebiyle içme suyu şebekelerinde donlardan ötürü patlaklar oluşmaktadır. Don sebebiyle patlayan boruların onarılması için belediye ekipleri çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Soğuklara rağmen oluşan patlaklar kısa süre içerisinde onarılıyor. Günde ortalama 10-12 tane patlak meydana geliyor. Arıca bazı evlerin su şebekeleri donunca vatandaşlarımız zor durumda kalıyor ve sorunun çözümlenmesi için belediyeye müracaat ediyorlar” şeklinde konuştu. NULL