Muş’ta köy yollarını ulaşıma açma çalışması yapan bir dozerin üzerine çığ düştü. Dozer operatörü olaydan yara almadan kurtarılırken, araç 4 saatlik zorlu bir çalışma sonucu kar altından çıkartılabildi.

Edinilen bilgilere göre olay, Üçevler gurup köy yolunun Çavuştepe mevkiinde meydana geldi. Kış mevsiminde yolu sürekli olarak kapalı kalan 9 köyün bulunduğu Üçevler bölgesinde 2 dozerle 4 günden beri çalışan 10 kişilik ekip, yaşanan çığ felaketini ucuz atlattı. Yer yer 10 metreyi bulan karla kaplı köy yolunu ulaşıma açmak için çalışan Hüseyin Işık idaresindeki dozerin üzerine çığ düştü.

Olay yerinde bulunan diğer personeller kar altında kalan iş makinesine ulaşmak için 10 dakika boyunca karı küredi. Personellerin karı temizlemelerinin ardından ışık görüp çekiçle dozerin camını kırarak dışarıya çıkmayı başaran operatör Hüseyin Işık, olaydan yara almadan kurtuldu. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük ile birlikte olay yerine giden Muş Valisi İbrahim Özçimen, çalışanlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. İl Özel İdaresi ekiplerinin özverili bir çalışma sergilediklerini kaydeden Vali Özçimen, “Yol açma işlemini yapan dozerimizin üzerine çığ düştü. Oldukça üzücü bir durum. Allah’a şükür dozer operatörü arkadaşımız yara almadan kurtulmuş. Bu bölge kış mevsiminde gerçekten oldukça kötü. Kış mevsiminde altı ay süre ile yolu kapalı kalan Üçevler bölgesindeki köylerimizin yolunu bu yıl erken açmaya çalışalım dedik. İşte bu şekilde çığ tehlikesi ile karşılaştık. Ama 10 kilometrelik bir mesafemiz kaldı. En fazla on güne kadar köylerimizin yolunu ulaşıma açacağız” dedi.

Olayı anlatan dozer sürücüsü Hüseyin Işık ise “Ben yolu açarken karın üzerinde bir çatlak gördüm. Bu çatlağa dikkat edince çatlağın gittikçe genişlediğini fark edip hemen geri geri kaçmaya başladım. Bu esnada çığ düştü. Arkadaşlar dozerin üzerinde karları temizlerken ben ışığı görerek çekiçle camı kırıp çıktım” diye konuştu.

 NULL