Şehir merkezinde kar kalınlığı yarım metreye yaklaşırken, kırsal bölgelerde kar kalınlığının 1,5 metre civarında olduğu kaydedildi.

Kar yağışının aralıklarla devam ettiği Muş’ta köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi. Muş’ta etkili olan kar yağışı sebebiyle 325 köy yolunun ulaşıma kapanırken kar yağışının aralıklarla devam ettiği bildirildi.

Muş’ta şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda aksamalara yol açan kar yağışı, yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Önceki gün başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı ulaşımda ciddi aksamalara sebebiyet verdi. Meteoroloji yetkilileri, şehir merkezindeki kar kalınlığı 46 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 1.5 metrenin üzerinde olduğunu kaydettiler.

Kar yağışı sebebiyle il genelinde 325 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtilirken, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne bağlı ekiplerin köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalara başladığı kaydedildi. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Yetkilileri, etkili olan kar yağışının en çok köylerde yaşayan vatandaşların ulaşımını etkilediğini belirterek, ulaşımda aksamaların yaşandığını dile getirdiler.

Karayolları yetkilileri, yağıştan ötürü sürücülerin dikkatli seyretmeleri konusunda uyarılarda bulundular. Karayolları ekipleri sürücülerin zincirsiz yola çıkmaması konusunda uyarırken, kar yağışının ulaşımı ciddi ölçüde etkilediğini vurguladılar.

Muş-Kulp yolunun tipi ve fırtına sebebiyle ulaşıma kapandığını ve ekiplerin çalışması sonucu yolun kısa süre içerisinde ulaşıma açıldığını kaydeden Karayolları 113. Şube Şefi Veysel Taşkın, karayollarında ekiplerin kar temizleme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Yüksek kesimlerde kar yağışının etkili olduğunu ifade eden Taşkın, fırtına ve tipinin karayollarında etkili olduğunu sözlerine ekleyerek, “Muş-Erzurum, Muş-Bingöl, Muş-Bitlis, Muş-Ağrı karayolu tamamen ulaşıma açıktır. Araçların seyri devam etmektedir. Ancak sürücülere kar sebebiyle dikkatli seyretmeleri konusunda uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi