Muş’un güney kesiminde bulunan 20 köy ve mezranın 5 aydan beri kapalı olan yolunun ulaşıma aç çalışmaları sürürken, yer yer 15 metreye varan kar kalınlığı karla mücadele ekiplerini bile hayrete düşürüyor.


  Son yılların en yağışlı kış mevsiminin yaşandığı Muş’ta kar esareti devam ediyor. Muş’un güney kesiminde bulunan ve kış mevsiminde ulaşımın sağlanamadığı Üçevler, Alaniçi, Ağıllı, İnardı, Ilıca, Arıköy ve Cevizlidere köyleri ile bu köylere bağlı 13 mezraya ulaşımın sağlanması için başlatılan yol açma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Kar kalınlığı sebebiyle yolu bulmakta zorluk çeken Köy Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, 10 günde sadece 5 kilometresi açılan yolun tamamının 25 günlük bir çalışma sonucunda açılacağını belirtti.


Zor şartlar altında çalıştıklarını belirten Köy Hizmetleri Yol Şube Müdürü Sadrettin Tunç, coğrafi şartlar sebebiyle kış mevsiminde yol açma çalışmalarının yapılamadığı Üçevler grup köy yolunun ulaşıma açılması için hummalı bir çalışma içinde olduklarını belirterek, “65 kilometre uzunluğunda ki yolun ulaşıma açılması için 2 dozer ve 1 greyder ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kar kalınlığı sebebiyle operatörlerimiz yolu bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kar mücadelesi yaptığımız bölgenin yol olup olmadığını bilemiyoruz. 15-20 metre karı temizledikten sonra yol olup olmadığını anlayabiliyoruz. Bazen açtığımız bölgenin yol olmadığını, yolun altta veya üstte kaldığını görüyoruz. Kar kalınlığı sebebiyle büyük güçlükler çekiyoruz” diye konuştu.

NULL