Kar kalınlığının 1 metreye ulaştığı ilde yaklaşık birçok köy ve mezranın yolunu ulaşıma kapandı.
Ulaşıma kapanan köy ve mezra yollarını ulaşıma açmak için il özel idaresi tarafından aralıksız olarak çalışmalara devam ediliyor. Karla mücadele ekipleri yolları açmak için büyük çaba gösteriyor.
Metorolojiden alınan bilgilere göre Muş şehir merkezinde son 24 saatte 50 santimetre kar yağdığını, kar kalınlığının şehir merkezinde 1 metreye ulaştığı, yüksek kesimlerde ise yer yer 1,5 metreyi bulduğu belirtildi. Yetkililer çığ tehlikesi uyarısında da bulundu. İki gün daha yoğun kar yağışının devam edeceği belirtildi.
Son günlerde etkili olan kar yağışı Muş’ta hayatı felç etti. Şehir merkezinde yoğun kar yağışı vatandaşları ciddi anlamda etkiledi. Günlük ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı yaşayan vatandaşlar aynı zamanda evlerinde mahkum kaldı. Halk alışveriş yapmakta bile zorluk çekiyor. Şehir merkezinde yoğun kar yağışı nedeni ile sadece ana yollar açık bulunuyor. Mahalle ve ara sokaklar tamamen ulaşıma kapanmış durumda.
Muş Belediyesi’nin personel ve iş makineleri ile şehir merkezinde yol açma ve temizleme çalışmalarına devam ettiği bildirildi. Ancak belediye ekipleri yol açma ve temizleme çalışmalarında yetersiz kaldığı göründü.
İl özel idaresine bağlı ekipler yolları açma çalışmalarına aralıksız devam ediyor. İl özel idaresi, 122 acil kurumuna gelen ihbarları değerlendirdiklerini kurtarma ve yol açma çalışmalarında 112’ye gelen telefonlara öncelik verdiklerini söyledi.

 Muş`un Sesi Gazetesi