Muş Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü, tarafından Jandarma Alay Komutanlığında kanser konulu konferans düzenlendi. 3 seans halinde yaklaşık 200 kişinin katıldığı konferansta önemli bilgiler anlatıldı.

Askerlerin pür dikkat dinlediği konferansın sonunda 6 asker sigarayı bıraktığını açıklayarak sigara paketlerini ve çakmaklarını Eğitim Şube Müdürü ve Kanser Bilim Sorumlusu Tekin Güler ile Kanser Erken Teşhis Merkezi Dr. Mehmet Kanduman’a teslim ederek sigarayı bıraktıklarını söylediler.

Jandarma Alay Komutanlığında düzenlenen kanser konferansı ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, “Kanser Haftası Etkinlikleri kapsamında; önemli hedef ve risk gruplarımızdan olan İlimiz Jandarma Alayında 10:00 15:00 saatleri arasında 3 seans halinde yaklaşık 200 kişinin katılımı ile eğitim etkinliği gerçekleştirildi. Bu eğitimlerde bilinçli ve bilgisini davranışa dönüştürmüş toplumların her üç kanserden ikisini yok ettiğini, kanserin nedenleri, belirtileri ve bunun olumlu sonucu olarak da erken teşhisin önemi konularında gerçek hayat öyküleri slayt ve filmlerle gösterilmiştir” diye konuştu.

Güler, “Jandarma Alayında gerçekleştirilen bu eğitimde Jandarma Alayı Yetkililerinin ve özellikle Eğitim Biriminin bu konuya olan olumlu yaklaşımı sayesinde oldukça etkin bir eğitim gerçekleştirilmiştir. Eğitimin gerçekleşmesinde, personellerin katılımının sağlanmasından, ortamın hazırlanmasın da emeği geçenlere bir sağlık eğitimcisi ve yöneticisi olarak teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Kanser eğitiminin bitmesinden sonra olumlu gelişmelerin yaşandığını ifade eden Güler, “Eğitimlerimizin bitiminde bu konuda olumlu gelişmeler olması bizleri çok sevindirmiştir. Bu etkinliğimizin etkili olduğunun kanıtı olarak sunumun bitiminde rütbeli, uzman personel ve diğer askerlerden oluşan 6 kişi biz eğitim ekibine gelerek bu sunumdan çok etkilendiklerini, bu saatten sonra sigarayı bıraktıklarını söylediler.

Sigarayı bırakan askerler sigara paketlerini grubun önünde Eğitim Şube Müdürü ve Kanser Birim Sorumlusu Tekin Güler ve Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) Tabibi Dr. Mehmet Kanduman’a teslim ettiler.

 Muş`un Sesi Gazetesi