Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, kurulacak Kızılay Kan Merkezi’nin temelini bir hafta içerisinde atacaklarını açıkladı. Kızılay tarafından Muş’ta yaptırılacak kan merkezi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, Özel İdare Müdürlüğü’nden arazi bekledikleri için Muş için oldukça önemli bir yatırım olan Kan Merkezi’nin bir yıl geciktiğini söyledi.
 
  Arazi problemi yaşanmaması halinde yatırımın bu yıl sonunda açılabilir duruma gelmiş olacağını söyleyen Cengiz Koç, “Kızılay Kan Merkezi için bizim 700 metre kare bir araziye ihtiyacımız vardı. Bu sebeple Özel İdare Müdürlüğü’nden yer istedik. Duvar başı ve Muş Lisesi civarında özel idareye ait arazilerden istedik. Ancak İl Genel Meclisi’nden bu karar çıkmadı. Bu karar için oldukça oyalandık. Ama yer tahsisi yapılmayınca bizde Kızılay’a ait 500 metre karelik arazide kan merkezini yapmaya başlayacağız. Bir hafta içerisinde temel atma çalışmaları başlayacak. 
 
 Muş Belediyesi tüm kazı işlerini üstlendi. Bu konuda duyarlı olan belediyemize teşekkür ediyoruz” dedi. Kurulacak Kan Merkezi’nin Muş için oldukça önemli bir yatırım olduğunu anlatan Cengiz Koç, “Kan merkezi ile Muş bölge konumuna gelecek. Yaklaşık 12 tane il Muş’a bağlanacak. Bu kan merkezinde en az 50 kişi çalışma imkanı bulacak. Ambulanslar olacak ve hasta nakil işlerinde önemli hizmetler sağlanacak. Ayrıca kan merkezinde kan alma ve depolamaya kadar bütün işlemler yapılacak. Şu anda belki önemi pek anlaşılmayabilir. Ancak kan merkezimiz hizmete geçtikten sonra herkes hizmetin ne kadar büyük olduğunu ve Muş için ne kadar önemli olduğunu anlayacaktır” diye konuştu. NULL