Doğu Anadolu Bölgesi’nde ki 9 şeker fabrikasının kapasite ve teknolojik değerleri Muş’ta düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki şeker fabrikalarında şeker üretiminin yapıldığı kampanya döneminde, kapasite ve teknolojik değerlerin elde edilmesinde kabul gören kriterlerde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılıyor.

Muş Şeker Fabrikası toplantı salonunda düzenlenen ve üç gün sürecek olan toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Düzenlenen toplantıya Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, İl Müftüsü Dursun Ali Şeker, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı (Teknik) Abbas Suveri, Şeker Üretim Daire Başkanı İlhan Bitlisli, Bakım Onarım ve Enerji Dairesi Başkanı Yakup Ay, Makine İmalat Daire Başkanı Necati Tepe, şeker fabrikaları müdürleri ile Elbistan, Malatya, Elazığ, Erciş, Ağrı, Kars, Erzurum ve Erzincan Fabrika Müdür Yardımcıları (Teknik) katıldılar.
Şeker Fabrikasında bu yıl sıfır şikayetle kampanya dönemini tamamladıklarını kaydeden Vali Erdoğan Bektaş, şeker fabrikalarının yurt genelinde çok önemli bir yerinin olduğunu belirterek, “Muş’ta şehrin tarım ve sanayi bakımından en önemli işletmesi şeker fabrikamızdır. Şehrimizin yüz akı diyeceğimiz bir şeker fabrikamız vardır. Muş’un böyle önemli bir toplantıya ev sahipliği yapması bizim için mutluluk verici. Muş Şeker Fabrikası bu yıl sıfır şikayet ile bir kampanya dönemi yaşadık. Bu çalışmayı sergileyen çalışanlara teşekkür ediyoruz. Şeker sanayisi ülkemizin tarımında, sanayisinde ve ekonomisinde önemli bir yeri vardır. Muş içinde şeker fabrikamız çok önemli bir sanayi tesisidir” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Muş Şeker Fabrikası Müdürü Cumhur Mehmet Demirtaş, düzenlenen toplantının çok önemli olduğunu vurgulayarak, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan şeker fabrikalarının kapasite ve teknolojik değerlerin elde edilmesinde yaşanan sorunların masaya yatırılacağını söyledi. Demirtaş, “Fabrikamız meydan tesisleri, kireç ocakları, kazan dairesi, türbin dairesi, ham fabrika ve rafineri ünitelerinde; makine tesis ve enerji tesislerinde yeterlilik ve varsa yetersizlik konularında yapılacak tadilat ile yatırım işlerinin ne olacağının tespiti konuları görüşülecek. Yakıtlarla ilgili yakıt alım şartnameleri, yakıtların temini ve uygulamada görülen sorunlar ile çözüm önerileri bu toplantıda görüşülecektir. Ayrıca 2009- 2010 sezonundaki bakım ve onarım çalışmaları görüşülecektir. Bu toplantının Muş’ta düzenlenmesi sebebiyle ayrıca çok mutlu olduğumuzu dile getirmek istiyoruz” dedi.

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Abbas Suveri ise, “Bu toplantının amacı geçmişin bir değerlendirmesini yapmak, oluşan tecrübelerle gelecek için hedefler belirlemek, sorunları tartışmak ve çözümler üretmektir. Geçtiğimiz pancar kampanyası döneminin değerlendirmesini Doğu Anadolu’da bulunan 9 şeker fabrikamızın teknik müdürlerinin katılımı ile Muş’ta yapmaktayız. Bu toplantımız üç gün sürecek ve tüm sorunlar ile çözüm önerileri masaya yatırılacaktır. Günümüzde kaynakların olabildiğince verimli kullanılması en çok hassasiyet göstermemiz gereken konulardandır. Faaliyetlerimizin her noktasında verimlilik temel noktamız olmalı ve enerji ile su kaynaklarını en rantabl şekilde kullanmanın yollarını aramalıyız” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi