Skip to main content

Kadınlara sosyal statü projesi

Muş Haber Fotoğrafı

2015 yılı SODES proje sonuçlarına göre İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kırsal Kesimdeki Kadınlarımıza Sosyal Statü projesi kabul edildi

Yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleştirmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak amacıyla, Kalkınma Bakanlığınca uygulanan, istihdam, sosyal içerme, kültür, sanat ve spor alanlarındaki projeleri destekleyen Sosyal Destek Programı (SODES) 2015 yılı sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kırsal Kesimdeki Kadınlarımıza Sosyal Statü ” projesi de kabul edildi.

Proje ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, projenin Muş Valiliği ve İl Müdürlüğü arasında 15.09.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak uygulanmaya başladığını, projenin sözleşme tarihinden itibaren 12 ay içerisinde uygulanacağını ifade etti.

Çolakoğlu açıklamasının devamında; Projemizin temel amacı Kırsal kesimdeki kadınlarımıza istihdam alanları oluşturmak, aile ekonomisine katkı sağlamaktır. Projemiz üç ana faaliyet kapsamında uygulanacaktır. 1- Organik Arıcılık ( 30 kadın çiftçi) 2-Hijyenik Süt Sağımı ( 30 kadın çiftçi ) 3-Bitki Yetiştiriciliği ( 15 kadın Çiftçi ) Toplamda 75 kadına temrinlik malzeme alımı yapılarak eğitim vereceğiz. Ana faaliyetlerimizden olan 1- Organik arıcılıkta her bir kadın çiftçimize 5 adet arı kovanı, 2-Hijyenik süt sağımında her bir kadın çiftçimize 1 adet süt sağım makinesi, 3-Bitki yetiştiriciliğinde her bir kadın çiftçimize 5 da. Meyve bahçe tesisini gerçekleştirmesini sağlayarak uygulayacağız. Hayat deneyimlerinden kaynaklanan uzmanlık, potansiyel ve liderlik becerilerine rağmen kadınlar ekonomik kaynaklara sınırlı ulaşırlar. Sosyal, politik ve ekonomik karar verme süreçlerinin dışında bırakılırlar. Bu nedenlerden dolayı kırsal alanda yaşayan kadınları tarımsal konularda ve ekonomik faaliyetlerde eğitim-yayım yöntemleri ile eğitmek, tarımsal üretimdeki kaliteyi artırmak, kalkınmada kadınların daha aktif rol almalarını sağlamak ve kırsaldaki kadının ekonomik ve sosyal konumunu iyileştirmek ve güçlendirmek amacıyla kadınlarımız hedef kitle olarak belirlenmiştir. Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak amacımız projemizi başarılı bir şekilde uygulayıp, her bir ana faaliyetlerimizin uzun vadede, büyük projelere dönüştürmek ve bu ana faaliyetlerin sürdürülebilirliği sağlamaktır ifadelerini kullandı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri