Skip to main content

Kadınlar bir araya geldi

Muş Haber Fotoğrafı

Kadınlar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans Salonunda buluştu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan program, yoğun ilgi gördü.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle program düzenledi. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, çok sayıdaki kadın ve kız öğrenci katıldı. Programa Vali Vekili Fatih Demir’de katıldı. Programda konuşma yapan Yeşilyurt Toplum Merkezi Müdürü Nazım Kotan: “Kim Kimdir? ibadetini yapan,mutluluk dileyendir Allah tan. Soba tutuşturandır çalı çırpıyla, tezekle odunla değil ha!. Su ısıtan, ineğin yemini hazırlayan ve ahırı temizleyendir. Kahvaltıyı hazırlayandır,çocukların karnını doyurup okula, eşini de işe veya kahveye gönderendir. Evini toparlayan, temizleyendir… Yemek pişiren,bulaşık yıkayandır… Dik yamaçlarda toprağı bilek gücüyle kazıyandır, ürün yetiştirendir… Yetiştirdiği ürünü toplayan,sırtında sepeti ile pazara taşıyan,pazarlayan ve kazandığı para ile evin kuru gıda ihtiyacını temin edip getirendir. Tütün gibi,yetiştirilmesi çok zor bir ürünü,tek başına,tam 14 ayda yetiştiren,sonra da satarak evin gelirini sağlayandır… Nehir kenarlarında çalı çırpı toplayan,ağaç budayan ve de bunu SIRTINDA evine taşıyandır kışlık yakacak için… Denize sürüklenen odun parçalarını,soğuk ta olsa ,yılmadan,usanmadan toplayandır… Çocuklarına annelik,kocasına eşlik yapandır… Eşinin yük taşımasını kendisine hakaret sayandır… O masal anlatandır… Esirgeyendir. Koruyandır… O Anamdır. Evet. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında Amerika nın NıyorK kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının duşuk ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir. Bu olaylardan 52 yıl sonra Danimarka mn Kophenhag şehrinde düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonel toplantısında; 8 Mart  «Niyork ta başlayan, kadınların haklarını kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdılar. Dünya Kadınlar Günü kadınlar açısından çok daha farklı bir gün günümüzde. Kadın haklarının kazanılmasında nerelerden haşlandığım ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması içinde özel bir gün. Dünya Kadınlar Günü dünya kadınları arasında da bir dayanışma ve deneyim değişimi günü. Dünya Kadınlar Günü ülkemiz içinde de kadın haklarının la sanılması, iyileştirilmesi için konunun gündeme gelmesinde de önemli bir gün. Kazanılan deneyimlerin, tüm ülke sathına yayılması yılda  bir gün olsa da Dünya Kadınlar Günü bizim için ayrı bir önem  nem arz ediyor.  Bizim örf ve adetlerimizde, inancımızda Asrı
saadetten kadın ne ise bu günde kadın odur. kadınlar gününü Sadece bir gün değil her gün kadınlar günü olarak kabul ediyoruz” dedi.

 Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…