Skip to main content

Kadına yönelik şiddetle mücadele paneli

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Kadın Platformu tarafından panel düzenlendi. Muş Öğretmenevinin konferans salonunda düzenlenen panele Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kadın dernekleri temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Şiddete maruz kalarak yaşamını yitiren tüm kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan panele; HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Av. Sevtap Kasımoğlu, Psikolog Tuğba Gül ve Aktivist Nurcan Çetinbaş panelist olarak katıldı. İlk olarak açılış konuşmasını yapan Muş Kadın Derneği gönüllüsü Psikolog Tuğba Gül, Türkiyede kadına şiddet ile ilgili çeşitli kuruluş ve kadın derneklerinin raporlarının istatistiklerini açıkladı. Erkek şiddetini konuşmak için toplandıklarını ifade eden Gül, Kadına yönelik şiddete hukuk uygulamada yetersiz kalıyor. 2010-2015 yılları arasında bin 134 kadın öldürüldü. Failler koca, sevgili, baba, oğul olarak karşımıza çıkıyor dedi.

Kadına yönelik şiddeti 4 ana başlık adı altında topladıklarını belirten Muş Kadın Çatısı Başkanı Nurcan Çetinbaş, en büyük sorunun kadın ve erkeğin toplumda eşit olmaması olduğunu söyledi. Devletin kadın politikasında eksik kaldığını ve kadının karar mekanizmasında yer almamasına değinerek, Ekonomik olarak büyüyoruz ama kadına şiddet noktasında ise giderek küçülüyoruz. Ama kimse sesimizi duymuyor. Devlet yeterince sesimizi duymuyor. Hep kadınlarda şiddeti sonlandırmıyor. Neden kadınlar sürekli şiddete maruz kalmasına rağmen neden terk etmiyor. Ayrıca kanunda birçok eksiklik var. Şiddet bir davranış biçimi değil bir düşünme biçimidir. Davranış biçimi değişebilir ama düşünce biçimi ne yazık ki değişmiyor. Şiddeti uygulayan kişi şiddeti durdurabilir. Bir kadın ve çocuk şiddeti durduramaz ancak kendini korur. Fakat biz biliyoruz ki bu şiddete erkeğin kendisi son verebiliyor. Bu ülkede şiddete aslında kanunda bir eksiklik var. Hep iyi hal indirimi alıyor. Kadın mini etek için öldürülebiliyor, bunun içinde indirim alıyor. Bu kadar kadın katlediliyor, kadın bakanlığı yok, hatta birimler kapatılıyor diye konuştu.

Kanunlarla ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Av. Sevtap Kasımoğlunun açıklamasından sonra kadının siyasi alandaki konumu ile ilgili HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan bir konuşma yaptı. Çelik, Türkiyede kadınların özellikle siyasette elin yapısından dolayı yeteri derece temsil edilemedikleri gerçeği ile karşı karşıyayız dedi.

Kadın haklarında siyasi parti olarak HDPyi örnek gösteren Çelik, Elbette ki konuşmam da zaman zaman haklı gururumu yaşayarak, HDPden örnekler vereceğim. Çünkü kısa bir süre önce Türkiye Büyük Millet Meclisinde tarihte bir ilk olarak kadın grup toplantımızı yaptık. Her ne kadar Türkiyede ulusal basında konuşulmasa da dünyanın bizi konuştuğunu biliyoruz. Hakikaten farklı bir gururdu bizim için. Biz meclisteki tüm kadınlara da bulunduğumuz her yerden haber gönderiyoruz. Her yerden sesleniyoruz. Ortaklaşmak ve gerçekten kadını toplumda siyasette, siyasal alanda, ekonomik alanda, yaşamın her alanında görünür hale kılmak için tüm partilerdeki kadınları ortak çalışma için davet ediyoruz ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadın sayısına değinen Çelik, Biz HDP olarak tabi ki 7 Haziran seçimlerinde 80 milletvekili ile parlamentoya gittiğimizde bunun 32si kadınlardan oluştu. TBMMde de ilk defa bir kadın grubu oluşturduk. Netice itibari ile 24 kadın ile parlamentodayız. Oransal anlamda tabi ki yine en yüksek oran HDPde şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra soru cevap kısmına geçildi. Ardından HDP Muş Milletvekili Çelik ve diğer katılımcı kadınların hükümet konağına kadar yürüyüş yapmasıyla panel son buldu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri