Skip to main content

İşsizlere ücretli kurs

Muş Haber Fotoğrafı

Muş İş Kur Müdürlüğünde ücretli kurs dönemi başladı. Kuruma kayıtlı işsiz gençlerin meslek sahibi olması için başlatılan uygulama kapsamında Muş’a 942 bin YTL para gönderdiği belirtildi.

Valilik toplantı salonunda Vali Erdoğan Bektaş başkanlığında yapılan toplantıda yeni proje atakları geliştirilerek işsizlere hem kurs, sigorta ve iş istihdamının sağlanması yönünde çalışmalar için zemin hazırlandı. Düzenlenen toplantıda belirlenen ve açılması hedeflenen iş istihdamlı projelerin kurumların rol alarak üstlenmesi ve Muş İş Kur Müdürlüğüyle ortak hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

Kurumların veya özel sektörlerin düzenleyeceği kursları muş İş Kur Müdürlüğünün denetleyeceği kaydedilirken, projelerde görevlendirilecek olan kursiyerlerin ise yine Muş İş kur Müdürlüğüne kayıtlı işsiz gençlerden olma zorunluluğunun bulunduğu bildirildi.

Vali Erdoğan Bektaş kursiyerlerin 15-25 yaş arasında tercih edilmesi için uyarıda bulunduğu dikkat çekerken, kız çocuklarının ise liseyi bitirenlerden tercih edilmesinin daha uygun olacağı görüşü savunuldu.

Valilik Toplantı salonunda yapılan toplantıda önemli kararlar alınarak kalkınma arayışları için yeni çalışmalar sergilendi. Ülke geneli yapılan “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın” ilk toplantısına katılan Vali Erdoğan Bektaş, kurumların rol alarak açacakları kurslarda özellikle iş garantisinin olması yönünde çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Yaşlı, engelli ve çocuk bakıcılığının geleceği olan bir meslek olduğunu ve bu alanda çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiğini kaydeden Vali Bektaş, “ilk defa bu toplantıya katılarak toplantının amacını burada öğrendim. Bu toplantı oldukça önemli olmasıyla birlikte halkımızın bilgilendirilmesi gerekiyor. “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı” ile İş Kur Müdürlüğümüzden faydalanma yoluna gideceğiz. Daha öncede İş Kur çevresinde bir eğitim çalışması yapmayı düşünüyorduk. Bu amaçla verilecek olan eğitim çalışmaların da eğitilecek olan kursiyerlere iş istihdamının garantisini istiyoruz. İşsiz gençlerimiz hem meslek sahibi olma fırsatı bulacak, hem sigortaları yatırılacak hem de bunun karşılığında cüret alacaklar” diye konuştu.

Süt hayvancılığı gibi alanlarda da önemli gelişmelerin kat edilmesi gerektiğini kaydeden Vali Bektaş, bugüne kadar bir takım çalışmalar yaptıklarını ve netice alıncaya kadar da devam edeceklerini söyledi.

Türkiye İş Kur Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “İnsan Kaynaklarının Genişletilmesi Operasyonel Programı” kapsamında dün Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Vali Erdoğan Bektaş, Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ekrem Atalan, Vali Yardımcısı İlyas Gün, İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz, İş ve İşçi Bulma Kurumu İl Müdürü Mikail Gökarslan, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Cemal Yurtlu, Endüstri Meslek Lisesi Okul Müdürü Şehmus Yentürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özaslan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, Ticaret Meslek Lisesi Okul Müdürü Yusuf Aysel ve mesleki eğitim ile ilgili kurumların amirleri katıldı.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri