Skip to main content

İslam’da yardımlaşma

Muş Haber Fotoğrafı

“Birbirlerine karşı duyarsız, sevinçleri, tasaları, inanç ve gayeleri aynı olmayan toplumların kuru bir kalabalıktan öte bir manası olamaz.” diyen İl Müftüsü Hasan Atlı, “İslam’da yardımlaşma ve paylaşmanın önemi” ile ilgili açıklamada bulundu.
Atlı, “Gönül birliği olmayanların, bedenen bir arada olmaları hakiki birlik ve beraberliği sağlamaz. Mensubu olduğumuz Yüce İslam Dini; temeli sevgi, saygı, dayanışma, fedakârlık, uzlaşma ve yardımlaşma olan bir toplum meydana getirmeyi hedeflemiş, Sevgili Peygamberimiz de fiilen böyle bir toplum modeli ortaya koymuştur. Kur’an’ın ifadesiyle o toplumun fertleri “Kendi canları çekmesine rağmen yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler.” “Kendileri ihtiyaç sahibi oldukları halde kardeşlerini kendi nefislerine tercih ederler.”dedi.
Yazılı olarak açıklamada bulunan Atlı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hz. Peygamber (s.a.v), toplumda görmeyi arzu ettiği bütün güzellikleri önce kendi şahsında göstermiş, yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş, yoksulları gözetmiş, yetimleri bağrına basmış, hastaları ziyaret etmiş, zayıfları korumuş, onları kendi haline terk etmemiştir.
İnanan insanın hedefi, yaşadığı sürece iyilik etmek, Allah’a karşı gelmemektir. Bu yüce hedefe ulaşmak için bütün Müslümanlar birbirlerine yardım etmelidirler. Zira Allah (c.c) böyle istemektedir. Müslüman, Müslümanın derdiyle dertlenmeli, onlara gereken yardımı yapmalıdır. Çünkü Rabbimiz mü’minleri kardeş yapmıştır. Kardeşliğin gereği ne ise o yapılmalıdır. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: “Sizden her kim din kardeşine bir fayda sağlayabilirse, bunu hemen yerine getirsin, ihtiyacını gidersin.”
Müslümanlar tıpkı bir beden gibidir. Göz ağrıyınca bütün bir beden o ağrıyı hissettiği gibi, baş ağrıyınca bütün azalar elem çektiği gibi, onlarda birbirinin derdine duyarlıdır. Bu nedenle, mü’minler kardeş oldukları için birbirini sevmeli, korumalı ve birbirlerine merhamet etmelidirler. Hiç kimse bir diğerine haksızlık ve zulüm etmemeli, kardeşini haksızlık yapanın eline bırakmamalıdır. Müslümanlar, Peygamber Efendimizin şu tavsiyesini kendilerine daima şiar edinmelidirler: “Bir Müslüman, din kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını karşılayacaktır. Bir Müslüman, din kardeşinin sıkıntısını giderirse, Allahu Teala da onun kıyamet günündeki sıkıntısını giderecektir. Bir Müslüman, din kardeşinin ayıp ve kusurunu örterse, Allah da onun ayıbını, kusurunu örtecektir. Kısacası bir Müslüman kardeşinin yardımına koştuğu sürece, Allahu Teala onu yardımsız bırakmayacaktır.”
Bir Müslüman kendisi tok iken Müslüman kardeşinin aç olmasına razı olamaz. Zaten Peygamber Efendimiz “Komşusu aç iken geceyi tok olarak geçiren bizden değildir.” buyurarak Müslümanlığın hassasiyetini ortaya koymuştur.
İslam’da sosyal hayatın önemli kurallarından biri de yardımlaşma ve paylaşmadır. Yardımlaşma ve paylaşma, insanlar arasındaki birlik ve beraberliği güçlendirir, toplumu canlı tutar. Kur’an-ı Kerim’de “İyilikte ve fenalıktan sakınmakta birbirinizle yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın.” anlamındaki ayet, yardımlaşma ve dayanışma ilkesinin alanını belirtmektedir.
Toplumdaki İslam kardeşliğinin daha da pekişmesi, paylaşma ruhunun daha çok artması dileğiyle…!”

 Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…

Haber ve İçerik Etiketleri

etiketler ile ilgi alanına giren haberlere daha kolay ulaşabilirsin..

Haber Kategorileri

haberleri kategori bazında gruplandırarak aradığın içeriğe daha kolay ulaşabilirsin.