Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi kapsamında Muş’a gelen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret edip yeni görevinde başarılar diledi. Kızılay tarafından bu yıl ilk kez ilimizde başlatılan “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi, Afet Zararlarını Azaltma Programı proje uygulamaya konuldu. Program münasebetiyle ilimiz gelen “Deprem Dede” olarak bilinen Prof. Dr. Mete Işık Kaya ile birlikte gelen heyet Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti.

Vali Bektaş’a yeni görevin de hayırlı olsun dileklerinde bulunan Işıkara, uygulamaya konulan proje hakkında bilgi verdi. “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Eğitim Semineri Kızılay Şubeleri aracılığıyla yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak, toplum liderlerini (öğretmen, muhtar ve din görevlileri) aracılığıyla afetlere karşı hazırlıklı olma bilincini geliştirerek toplumda sosyal sorumluluk oluşturmak amacıyla, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi, Afet Zararlarını Azaltma Programı başlatıldığı ve Muş’ta bu projenin Kızılay şubesi koordinatörlüğünü gerçekleşeceğini söyleyerek başarılı bir proje olacağını kaydetti.
Vali Erdoğan Bektaş’ı böyle bir proje ve programın ilimizde başlatılmasınından il adına mutluluk duyduklarını belirterek çalışmaların Kızılay Şubemiz tarafında yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti aktardı. Vali Bektaş, “Çünkü ilimizde Kızılay şubesi birçok örnek çalışmaya imza atmışlar kendilerine güveniyoruz. Valilik olarak projeye her türlü desteği vermeye gayret edeceğiz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İlimizde proje paydaşlarından olan İl Müftüsü Dursun Ali Şeker ise bu kapsamda projenin paydaşlarından birisi olan Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan protokol gereği bir eğitim semineri düzenleneceğini söyledi. İl Müftülüğü olarak çalışmaların başlatıldığını söyledi.

İlimizde gerçekleştirecek olan projenin hedef kitlesi, din görevlileri, öğretmenler, muhtarlar ve tüm halk olduğunu kaydeden ve proje çalışmalarını takip eden İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Tekin Güler, Kızılay Şube Başkanı Cengiz Koç’un rahatsızlığı nedeniyle il dışında olması nedeniyle koordinatörlüğü yürüttüğünü söyledi.
Güler, “Söz konusu proje kapsamında seminerlerimiz 17 Haziran 2008 tarihinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Toplantı Salonu’nda 10.00-13.00 saatleri arasında Kızılay Derneği Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın da katılacağı ve proje kapsamında anket ve diğer çalışmalarımızla başlanmıştır” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi