MUŞ merkeze bağlı Akpınar Köyü’nde, 6’ncı sınıftan sonra okula gönderilmeyen 14 yaşındaki Hatice Macit, “Okula gidemezsem intihar ederim” diyerek amacına ulaştı.

Akpınar Köyü İlköğretim Okulu’nda okuyan ve 6’ncı sınıfa geldikten sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gönderilmeyen Hatice Macit, ailesini ‘intihar’ tehtidiyle karşı karşıya bıraktı. Kızlarının “Okula gidemezsem intihar ederim” sözleri üzerine, korkuya kapılıp uykusuz günler geçiren Macit Ailesi, Hatice’nin yeniden okula gitmesine razı oldu. Çiftçilikle uğraşan ve maddi durumu iyi olmayan baba Mahmut Macit, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar’ın girişimiyle, genç kızın tüm okul masrafları karşılanarak Alparslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na kaydı yapıldı.

Yeniden okullu olan Hatice Macit, “Köydeki ilkokulda altıncı sınıf yok. Ailem de beni köyün dışına göndermek istemedi. Şimdi dünyanın en mutlu insanı benim. Ailemi tehdit etmekle çok üzdüğümü biliyorum ama okula geri dönmek için başka şansım yoktu” dedi. NULL