MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. NİHAT İNANÇ

TOPLUMUN BİLİNÇLENDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ…

Muş Alparslan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Mardin’ de yaşanan katliama yönelik olarak yaptığı açıklamasında bir kişi ile 44 kişinin ölümünün aynı olduğunu ifade ederken sadece kan davası gibi konularda değil toplumun her konuda bilinçlendirilmesi için çalışacağız dedi.

Mardin’in Bilgi köyünde yaşanan üzücü olaylar sonrasında, özellikle bölgemizde eğitim ve öğretimin ne kadar önemlilik arz ettiği bir kez daha kanıtlanırken, bölgede kurulan yeni üniversitelere de bu anlamda büyük görev düştüğü hissedildi.

Muş Alparslan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Mardin’ de yaşanan katliama yönelik olarak yaptığı açıklamasında bir kişi ile 44 kişinin ölümünün aynı olduğunu ifade ederken sadece kan davası gibi konularda değil toplumun her konuda bilinçlendirilmesi için çalışacağız dedi.

Bilge Köyünde yaşanan olayların ardında açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Sivil Toplum Örgütlerine ve Üniversitelere bu gibi olayların tekrarının yaşanmaması için sorumluluk ve görev düştüğünü açıklamıştı. Bunun üzerine konu ile ilgili olarak değerlendirme yapan Muş Alparslan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç toplumun bilinçlendirilmesi acısından üniversitelere görev düştüğünü ifade ederek özellikle bölgemizde yeni kurulan üniversitelerin sosyal anlamda kısa zaman içerisinde varlığını hissettireceğini dile getirdi. Üniversitelerin kuruldukları şehre, hem ekonomik, hem kültürel hem de siyasal anlamda etki ettiklerini söyleyen Rektör İnanç, “üniversitelerden şehrin bir bütün olarak faydalanması gerekiyor. Bu acıdan bakıldığı zaman Mardin ilinde yaşanan katliam talihsiz bir olaydır. Bizim üzüldüğümüz nokta bir insanın ölümü ile 44 insanın ölümü arasında hiçbir fark yoktur. 44 insanın öldürülmesinin ardından gösterilen tepkinin aynı şekilde bir kişinin öldürülmesinden sonra da gösterilmesi gerekiyor. İnsan insandır. Bizler teki göstermek veya bilinçlendirme çalışması yapmak için 44 kişinin ölmesini beklememeli her alanda her zaman toplum ile iç içe olup fikir alış verişinde bulunmalıyız. Toplumumuz birkaç kişinin ölümüne alışmış gibi görünüyor. Oysaki bir kişinin ölümü ile 10 kişinin ölümü arasında hiçbir fark yoktur. İşin temeline inip bu gibi olayların yeniden yaşanmaması için üzerimize düşen görevlerine yerine getirmeliyiz” dedi. Göreve geldikleri günden bu güne kadar toplum ile hem sosyal hemde kültürel anlamda bir araya gelme onları bilinçlendirme görevini kendilerine yüklediklerini söyleyen Rektör İnanç, toplum ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunacaklarını gerek kendilerinin gereksi toplumun yanlışlıklarını düzeltmeye çalışacaklarını belirtti. Bu gibi çalışmalara örnek olarak Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk’un 20 Mayıs’ta Muş’ta vatandaşlar ile bir araya gelip toplumu bilinçlendirme acısından bir konferans vereceğini hatırlatan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Nihat İnanç, Selçuk’un Muş’ta Türkiye’de demokrasi konulu bir konferans vereceğini söyledi. İnanç, Muş Alparslan üniversitesi olarak sosyal etkinliklerin halk olarak kendimizi gözden geçireceğimize ve kendimize katkı sağlayacağımıza inandıklarını vurgulayarak, kişinin temelinde bir şeyler yoksa siz istediğiniz kadar ona bir şeyler anlatın veya program yapın hiçbir katkınız olmaz. Bu acıdan Mardin ilinde yaşanan katliamın insanlık dışı bir şey olduğunu görmekteyiz insanları bir hiç uğruna öldürmek insanlığın temel felsefesinde olmayan bir durumdur. Bu kadar kin ve öfkenin hiçbir din, hiçbir kültür ve hiçbir dilde izahı mümkün değildir. Bizler hep birlikte cehaletin ne kadar kötü bir durum olduğunu düşünceğiz ve düşündüreceğiz ki toplumumuzun temel yapı taşları yerine otursun. İnsan insan ilişkisini sadece bu olayda değil bütün her şeyleri ele alıp bu gibi sorunları çözüme kavuşturacağız” diye konuştu. Günaydın Muş Gazetesi