Skip to main content

İmamlar halka örnek teşkil etmelidirler

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, ilde valinin ilçede ise kaymakamların halk için rol model olduğunu söyleyerek, imamların da halka örnek teşkil etmeleri gerektiğini vurguladı.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Muş’un Hasköy ilçesinde ilçe müftülüğü tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya katılan din görevlilerine uyarılarda bulunan Vali Büyükersoy, Vatandaşlar; imam, öğretmen ve kamu görevlilerini örnek alır. Onları kendilerine rol model olarak görür dedi.

Büyükersoy, kamu hizmetlerinin daha iyi yapılması için elbirliği yapılması gerektiğine vurgu yaparak, Bu toplantı hem tanışma vesilesi olsun hem de sizlerle karşılıklı fikir alışverişinde bulunalım istedim. Toplum önderi olan imamlarımız, örnek vasıflar taşımak zorundadır. Örnek vasıflar taşırsak çok iyi bir toplumun inşasına hizmet etmiş oluruz. Ama örnek vasıflar taşımasak o zaman toplumun bozulmasına, fesadına biz sebep oluruz. Yaşantımızda nezaketli, kibar, temiz, tatlı dilli ve güler yüzlü olmalıyız ki vatandaşımız, komşumuz bizi örnek alsın. Onlarda sağlıklı birer birey olarak güler yüzlü, tatlı dilli, komşusuna bir başkasına iyi muameleyi esas alan, nezaketli ve kibar insanlar olsunlar. Aksi takdirde topluma faydalı olamayız dedi.

İmamlarımız nefret, kin ve öfke ile hareket etmez

İnsanların etnik kökenlerini kendilerinin seçmediğini kaydeden Vali Büyükersoy, Bizim imamlarımız nefret, kin ve öfke ile hareket edemez, etmemelidir. Bizim imamlarımız insanların etnik kökenini ön plana çıkaramaz. İmamlarımız insanların etkin kökenini ön plana çıkarıldığı bir düşünceye karşı çıkar. Çünkü bilir ki Kullar yaratana dilekçe yazıp etnik kökenini seçerek dünyaya gelmemiştir. Onun için imam önce vatandaşın Müslüman olup olmadığını bakmalı. Bu bölgede olmasa bile ülkemiz çok zengin bir kültürel ve etnik yapıya da sahip olduğu için gayri Müslim olsa bile ona İslamiyet’i ve Müslümanlığı anlatmalıdır diye konuştu.

Eğitimi ile dine ile, yaşam tarzı ile örnek olacak

Günümüzde bilim ve teknolojiden yoksun yaşamanın doğru olmadığını vurgulayan Büyükersoy, Gelişen teknoloji ile ülkemizin en ücra köşesinde meydana gelen hadiseden anından haberdar olmaktayız. Bu da gelişen bilim ve teknoloji mümkün oluyor. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir dünyanın direğiyiz. Bir taraftan çok yalnız bir taraftan ise çok kuvvetliyiz. İşte böyle bir dünyada bilimden ve teknolojiden kopuk yaşamakta doğru olmaz. Bir taraftan maneviyatımıza, ahlaki değerlerimize çok değer vereceğiz, onları yaşayacağız ve çocuklarımıza öğretip yaşamalarını temin edeceğiz. Ama değer taraftarda bulunduğumuz köyde imam efendinin kızı ile oğlu örnek olacak. Eğitimi ile dine ile, yaşam tarzı ile örnek olacak şeklinde konuştu.

Bu ülkede herkesin önünün açık olduğunu kaydeden Vali Büyükersoy, Bu ülkede önü kapalı olan hiç kimse yok. Belki 15 yıl önce benzer sıkıntılar vardı, yok dersek yanlış olur. İnsanları kategorize eden, kılığına kıyafetine bakarak çocuklarımızı üniversiteye sokmayan, memuriyet sınavına girdiklerinde engel çıkaran zihniyetler vardı. Ama şimdi böyle bir şey yok. Hiç kimsenin özel hayatı, şiddet, küfür ve hakaret içermiyorsa hiç kimseyi ilgilendirmiyor. Devletimizin tavrı da budur. Kimsenin kişisel tercihi sebebiyle mağduriyeti söz konusu değil, olmaması da gerekiyor dedi.

İmamların rol model olduğunu kaydeden Vali Büyükersoy Biz imamlarımızın aile hayatıyla, yaşam tarzıyla, hayata bakışıyla, bulundukları çevrede örnek insanlar olduğuna inanıyoruz. Bu örnek insanlarımız topluma hem faydalı olacak hem de yarın ahrette hesap verirken hesabını daha rahat verecek bir yaşam tarzını kendilerine ve etrafındakilere yaşatmak için gayret sarf etmelidirler. İslam insanoğlunun ulaşabileceği en yüksek çağdaşlaşma seviyesidir. Bakın Hıristiyan aleminde dünyaya gelen çocuk günahlardan temizlenmek için vaftiz edilir. Bir bebe günahkar olabilir mi? bizim mensubu olduğumuz din ise tüm bebeklerin birer melek olduğunu söylüyor. Ne kadar insan tabiatına uygun bir dinin mensupları olduğumuzu buradan anlayabiliriz şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri