Skip to main content

İmam-ı Şafi cami ve külliyesi yardım bekliyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muşun en büyük ve sembol camisinin inşaat çalışması için yardım çağrısı yapıldı. İmam-ı Şafi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, cami inşaatında bir araya gelerek hayırseverlere seslendiler.

Hayırsever ve iş adamlarının yapacağı en güzel hayrın cami yapımına sunulacak yardımın olduğunu belirten İmam-ı Şafi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Masum Yıkın, hayır işlemek isteyen herkesin yardım edebileceğini söyledi.

Hayırseverlerin ister hesap numarasına isterse gelip camide yapmak istediği katkıyı tercih edebileceğini ifade eden Dernek Başkanı Yıkın, Tüm hayırsever vatandaşlar bu İmam-ı Şafi Camiinin ve külliyesinin inşaatı için bize yardımcı ve destek olmalarıdır. Çünkü bu Muşumuza göre, gücümüze göre büyük bir eserdir. Muşumuzun en büyük ve en güzel eserlerinden Muşun sembol eserlerinden olacaktır. Muşumuzun maneviyat merkezi olacaktır burası, çünkü sadece bir cami olmayacak bu bir külliyedir. İçinde kız ve erkek kuran kursları, konferans salonu, taziye evi, medrese ve okuma odaları gibi şeyler bu külliyenin içinde olacaktır. Bu büyük eserde şimdiye kadar vatandaşlarımızın, çok güzel katkıları olmuştur ama tabi bununla bitmez dedi.

Özellikle Muş halkının desteklerini beklediklerini kaydeden Yıkın, Bitene kadar bütün Muşlu kardeşlerimizin özellikle zengin iş adamlarının katkısını beklemekteyiz. Zaten biz dernek olarak bu işin sadece organizasyonunu yapıyoruz. Bizim öyle bir gücümüz yok, yani vatandaşlardan, devlet büyüklerimizden, valimizden, belediye başkanımızdan, milletvekilimizden ve bütün Muş halkından destek bekliyoruz. Muştaki devlet erkânının istişaresiyle başlatılmış olan ve devam eden inşaatın gereken şeylerini yapıyorlar ama biz daha da devam etmesini bekliyoruz. Eğer büyüklerimizin vatandaşlarımızın desteği olmazsa biz bu işin içinden çıkamayız ifadelerini kullandı.

Cami arsasının 7 bin 700 metre kare civarında olduğunu ve inşaat alanının ise 2 bin 700 metre kare olduğunun altını çizen Yıkın, şunları söyledi: Buraya büyük bir cami yapılacaktır. Camimizin acil olarak beton ihtiyacı var. 800 metre küp civarında beton dökülmesi gerekiyor. Yaklaşık olarak 65-70 mikser bir beton dökülecek. Bu konuda büyük sıkıntı çekiyoruz. 90 bin lira civarında bir para tutuyor. Bu hafta içerisinde bunu dökmek istiyoruz. Acil olarak duyarlı vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Mesela Bir kişi bir mikser, iki kişi bir araya gelir bir mikser dökebilir bu hususta bize destek vermelerini bekliyoruz, bu konuda büyük sıkıntımız vardır. Vatandaşlarımız bunu çok iyi bilsinler, bu bir hayır meydanındır ve bu hayır meydanında yarış yapmalarını istiyoruz. Bu sadaka-i cariyedir, bunu unutmasınlar belki hayatlarında yapacakları en güzel yatırım buraya yapılan yatırım olacaktır.

Camilere sunulan katkıların dini boyutunu ele alarak açıklama yapan İmam-ı Şafi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Celil Aslan ise Cami denince yeryüzünde nerde bir tane cami varsa muhakkak ki cenabı hakkın yer yüzendeki evi Kabenin bir şubesidir. Efendimiz (SAV) Mekkeden Medineye hicret ettiği sırada ilk yaptığı iş cami olmuştur. Oraya medeniyet götürmüştür. Bizlerinde şehrimize yakışan ilk önce, her şeyden önce cami olmalıdır. Bu camide inşallah Muşa güzel bir sembol olacaktır. Bir ayeti kerimede cenabı hak diyor ki camileri kim imar ederler, Allaha ve Ahiret gününe iman ederler imar ederler. Bizlerde camimize Peygamber Efendimizin yaptığı gibi güzel bir cami, şehri temsil eden, şehrin sembolü olan güzel bir cami için niyet ettik, dernek kurduk. Halkımızdan vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Onların desteğine ihtiyacımız vardır. İnşallah rabbim muvaffak ederse bizde bu büyük camiyi Muşumuza güzel bir şekilde hizmete sunmaya çalışırız şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri