Türkiye’nin ilk bağımsız milletvekili ünvanına sahip olan ve Yassı Ada’da hapis yatan Gıyasettin Emre, yaşadığı siyasi olayları ve siyasetteki aşiretçiliği değerlendirdi. 101 yaşında olan 5 çocuk ve 10 torun sahibi eski Demokrat Parti Milletvekillerinden Gıyasettin Emre, günümüzün siyasetini ilginç sözlerle anlattı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) 1947 yılında ilk bağımsız milletvekili olarak giren Emre, eskiden Rey’in ‘Namus’ şimdi ise ‘Para’ olduğunu ileri sürdü. Geçmişi ile ilgili olarak açıklamalarda da bulunan Emre, “Bizim geçmişimiz medresedir. Osmanlı döneminden beri talebe okuturduk. İşimiz politika ile olmamıştır. Biz müderrisiz. Ama politika bize bulaşınca politika hayatını yaşayarak öğrendik. 1954 yılında mebus olmak istedim. 1960 yılında 2.5 yıl Demokrat Partililer ile Yassı Ada’da yattım. 6 ayda Kayseri Kapalı Cezaevi’nde yattım” dedi.
Kendisinin milletvekili olduğu dönemlerde herkesin memlekete hizmet için çalıştığını dile getiren Emre, şimdiki siyasetçilerin ise cebini ve çantasını doldurmaktan başka bir şey düşünmediğini iddia etti. Seçim çalışmalarını köyleri atlarla dolaşarak yaptığını belirten Emre, “Bizim zamanımızda atlarla köyleri gezerek seçim çalışması yapardık. Şimdi ise aşiretler para ile partiden partiye geçiyor. Bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu. O zamanlar Rey’e ‘Namus’ deniliyordu. Şimdi de ‘Rey’ paradır. Siyasette aşiretçilik çok kötüdür. Aşiretçilik bir zamanlar vardı ve aşiretçiliğin kuralları vardı. Şimdiki aşiretler kim para verirse onu seçiyor” dedi.
Kendisinin siyaset yaptığı dönemde yapılan barajlar ve fabrikaların aynı hızda devam etmesi halinde Türkye’nin çok daha ileri bir seviyede olacağını anlatan Emre, “1959 yılında Almanlar Türkiye’den işçi talep ettier. Adnan Menderes’in cevabı şu oldu: ‘Beş yıl bize müsade edin, biz sizden işçi isteyelim’. Fakat 1960 darbesinden sonra öyle bir hale geldik ki hiç bir teminat alınmadan herkes Avrupa’ya kaçtı” diye konuştu.
NULL