Çok sayıda ikizin bulunması ile tanınan Varto Kaynarca köyünün sırrı çözüldü. Kaynarca köyünde sayıları fazla olan ikizlerin doğumlarının nedeni bugüne kadar yapılan tüm araştırmalara rağmen bulunamazken, köylüler durumu ilkbahar mevsiminde çıkan ve ‘cağ’ ismini verdikleri bitkiye bağlıyordu. Ancak son olarak Japon uzmanlar tarafından önceki yıl yapılan araştırmalar sonucunda ikiz doğumların Çapan Yaylası’ndaki otlardan kaynaklandığı iddia edildi.

Kaynarca Köyü Muhtarı Seracettin Aydın, köy nüfusunun bin 300 olduğunu ve köyde 80’in üzerinde ikiz doğumunun gerçekleştiğini söyledi. Muhtar Aydın, köylerinde ikiz hayvan doğumlarına da çok sık rastlanıldığını belirterek, “Japonya’dan gelen bilim adamları ikiz doğumunun nedenini öğrenmek için köyde ve dağlarda inceleme başlattı. Yapılan araştırma ve incelemelerden sonra köyümüzde ikiz hayvan bulunup bulunmadığını sordular. Bu konu üzerinde çok durdular. Ben de kendilerine köyün kuzey batısında Çapan Yaylası bulunduğunu ve burada otlayan ineklerin arasına boğa bırakılması halinde o yıl oradaki ineklerin ikiz doğurduğunu söyledim. Uzmanlar, bu yaylada çalışmalarını sürdürdükten sonra Çapan Yaylası’nda otlayan hayvanların ve bu hayvanların etinden yiyen, sütünden içen insanların ikiz doğurabileceğini tespit ettiklerini öğrendik. Bu yayladaki otların ikiz doğumlara sebep olduğunu öğrendik” dedi.

Kaynarca köyü sakinlerinden 85 yaşındaki Mustafa Kaya, kendisine ait iki ineğin bulunduğunu, ikisinin de ikiz doğum yaptığını söyledi. Ramazan Uçkan isimli vatandaş ise, “Artık hayvanlarımızı Çapan Yaylası’nda otlatarak ikiz doğumların yaşanmasını ve hayvanlarımızın çoğalmasını sağlayacağız. Çok çocuk istemeyen aileler ise Çapan Yaylası’nda otlayan hayvanların ürünlerinden kaçınsın, onlar ovada otlayan hayvanlardan üretilen ürünleri yesin” şeklinde konuştu. NULL