Muş Belediyesi’nin, içme suyunu amaç dışında kullanarak şehirde su sıkıntısı yaşanmasına sebep olan vatandaşlara karşı sıkı bir takip başlattığı belirtilirken, içme suyunu bahçe sulamasında kullanan vatandaşların aboneliklerinin iptal edilerek cezai müeyyide uygulanacağı belirtildi.

Makamında içme suyu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, yaz mevsiminde bahçe, bostan, inşaat ve işyerlerinin önünün sulanması için içme suyunun ciddi anlamda israf edildiğini söyledi. Yaz mevsiminde şehirde su sıkıntısı yaşanmaması için kontrollerin sıklaştırılması için zabıta ekiplerine gerekli talimatların verildiğini ve içme suyunu bahçe sulamalarında kullanan vatandaşlara cezai müeyyide uygulanacağını kaydetti.

Muş’ta her yıl yaz mevsiminde su kaynaklarının azalması ve içme suyu kullanımının artması sebebiyle sorun yaşandığını söyleyen Necmettin Dede, “İçme suyumuz şehrin ihtiyacını karşılayacak durumdadır. Ancak yaz mevsiminde inşaatlarda, bahçelerde ve bostanlarda içme suyunun kullanılması sebebiyle su sıkıntısı yaşanıyor. Biz, belediye olarak bu sorunun yaşanmaması için depolarımızı sürekli kontrol edip kontrollü bir şekilde şehre su veriyoruz. Vatandaşımızın bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Zabıta ekiplerinin mahallelerde içme suyunun amaç dışı kullanılmasına müsaade etmeyeceğini ve bu kapsamda mahallelerde ekiplerin görevlendirildiğini ifade eden Dede, “Zabıta ekiplerimiz inşaatları, bahçeleri ve bostanları sıkı takip altına alacaklar. Özellikle bostanları tek tek gezip su kaynaklarını tespit edecekler. Bostanlarını ve bahçelerini içme suyu ile sulayan vatandaşların suları kesilerek abonelikleri iptal edilecektir. Özellikle Hürriyet Caddesi civarında çok sayıda bostan bulunmaktadır. Bu bölgede sulama suyu ile bahçelerini sulamak yerine içme suyunu kullanan vatandaşlarımız su sıkıntısının yaşanmasına sebep oluyorlar. Sulama suyunu kanallarla bostanına getirmek için çalışmak yerine rahat olan yolu deneyip içme suyunu israf eden vatandaşlara kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Topkan Haber Ajansı