Alman Kalkınma Bankası heyeti Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede ile bir araya gelerek yapılacak olan çalışmalarla ilgili olarak bilgi alış verişinde bulundular.
Muş Belediyesi ile Alman kalkınma Bankası arasında yapılan anlaşma kapsamında Muş’a gelen heyet çeşitli temaslarda bulundu.
Muş’un içme suyu ve kanalizasyon şebekelerinin yenilenmesi için Alman kalkınma Bankası’ndan yüzde 30’u hibe olan ve yirmi yıl vadeli kredi anlaşması kapsamında Muş’a gelen heyet Belediye Başkanı Necmettin Dede ile bir araya geldi. Ekip lideri Dr. Juan Pablo Sanz, Sosyo Ekonomist Servet Soyuşen, Kanalizasyon ve Hidrolik Mühendisi Tülin Çetin, Uzman Rolf Spira ve Asistan Klan Bergmamu’dan oluşan heyet Belediye Başkanı Necmettin Dede ile bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi alış verişinde bulundular.
Anlaşmanın ardından proje aşamasına geçildiğini söyleyen ve önemli bir çalışmanın temellerinin atıldığını vurgulayan Necmettin Dede, “Gelen heyet proje çalışmaları için burada. Yaklaşık 4 ay sürecek olan bu proje çalışması sonrasında ihale aşamasına geçilecek. Tahminen iki yıl içerisinde şehrin kanalizasyon ve içme suyu şebekesi tamamen yenilenmiş ve modern bir şekilde hizmete sunulacaktır. Muş bu projenin hayata geçirilmesinin ardından daha modern hizmet alacak şehir önemli bir mesafe kat etmiş olacaktır. Bu proje Alman Kalkınma Bankası ile yapılan görüşmeler neticesinde hayata geçirilecek. 28 milyon TL bedelli projenin yüzde 30’u hibedir. Tabi bu projenin tamamının hibe olacağının önceden söylendiğini ifade edenler olabilir. Ama şunu belirteyim ki dünyada bir kriz var ve bu krizden Alman Kalkınma Bankası etkilenirse belki çalışmalar yapılamayabilir de. Eğer bu çalışma yirmi yıla yayılıyorsa belki bu fona başka proje alınmazsa belki bu çalışmanın tamamı hibe olabilir. Bu çalışmayı günü güne takip edeceğiz. Bu çalışma ile Muş’un yüz yıllık bir sorunu çözüme kavuşturulmuş olacaktır” dedi.
 Muş`un Sesi Gazetesi