Muş’un Üçdere köyü ile mera arasındaki Karasu Nehri, köylüler için adeta çile nehri oldu. Köylüler hayvanları meraya götürüp getirmek için Karasu Nehri’nden geçerken büyük zorluklar yaşıyor.

Üçdere köyü merasının Karasu Nehri’nin karşı tarafından bulunması sebebiyle 400 büyükbaş hayvan karınlarını doyurmak için her gün nehri yüzerek geçmek zorunda kalıyor. Hayvanlarını meraya götürmek için nöbet sistemi uygulayan köylüler, tek geçim kaynakları olan hayvancılığı oldukça zor şartlar altında yapıyor. Her yıl onlarca hayvanın akıntıya kapılarak ve çamura saplanarak telef olduğunu söyleyen köy sakinlerinin, yıllardan beri yaşadıkları çileden kurtulmak için devletten tek istekleri, köy ile mera arasındaki Karasu Nehri üzerine köprü yapılması. Çobanlara yiyecek götüren ve meraya gitmek isteyen köylüler de halat gererek, ilkel sallarla nehri geçmeye çalışıyor.

Hayvanlarının sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez nehri yüzerek geçmek zorunda kaldığını söyleyen Şeref Güler ve Süleyman Yıldırak isimli köylüler, çaresiz bir durumda olduklarını söyledi. Köyün kurulduğu zamandan beri aynı uygulamanın devam ettiğini ve bir çok havyanın nehirde telef olduğunu belirten Güler ve Yıldırak, “Sabah erken saatlerde hayvanlar nehirden yüzerek geçip, nehrin karşı tarafındaki merada otlayıp akşam tekrar nehri yüzerek geçip köye dönüyorlar. Yeni doğmuş büyükbaş hayvanlar ile küçükbaş hayvanlar için nehrin karşı tarafında çadırlar kurulmuş. Bu hayvanlar nehri karşı tarafındaki çadırlarda kalıyorlar. Biz devletten buraya bir köprü yapılmasını istiyoruz. Yıllardan beri yaşanan bu çilenin son bulmasını istiyoruz” dedi. NULL