İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde AB Programları kapsamında ön görülen hibe desteklerinde “Hayat Boyu Öğrenme” projelerine ilişkin ildeki Sivil Toplum Kuruluşlarından proje hazırlanarak Hibe programına katılımlarının beklendiği belirtildi.

AB deneyimleri ile uyumlu Hayat Boyu Öğrenme perspektifleri kapsamında kurumsal bir çerçeve ve kapasite oluşturarak Hayat Boyu Öğrenme için tutarlı ve kapsamlı stratejilerin geliştirilme ve uygulanması noktasında teşvik amaçlı yapılandırılmasına yönelik girişimlerin devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından A.Selam Er konuya ilişkin olarak mesleki eğitimlerin yanı sıra ildeki STK’larında projeler dahilin de katılımlarını bekliyoruz dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Proje ekibi olarak ihtiyaç noktasında taleplere istinaden yardıma hazır olduklarını ve meslek edindirme bakımından büyük bir önem arz eden “Hayat Boyu Öğrenme” hibe projelerine özellikle İldeki Sanayi Odası Başkanlığı ve Esnaf ve Sanatkarlar Odasının yanı sıra diğer STK’lardan da katılımların olması gerektiğine dikkat çekmek isteyen A.Selam Er bu STK’ların katılım göstermesi durumunda proje ekipmanları olarak gerekli katkı ve desteği sağlayacaklarını belirtirken, “Hibe programı kapsamında Hayat Boyu Öğrenmeye yönelik projelere yönelik olarak yaptığı açıklamasında: “ Halk Eğitim, Mesleki Eğitim ve Mesleki liselerden de projeler sunulması amaçlanmaktadır. Bu Eğitim noktalarında yapılan başvuru proje çalışmalarının yanı sıra ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının katılımları ile işsizlere meslek edinebilmeleri sağlanmaktadır. Biz Milli Eğitim proje koordinesi olarak Hayat Boyu Öğrenmenin Teşvik Edilmesi Hibe Programına sunulmak üzere proje hazırlanışlarında desteklerimiz devam edecektir. Proje tekliflerinin son teslim tarihi 01 Haziran 2009’dur. Bu tarihe kadar tüm istekli ve uygulanabilirlik bakımından proje oluşumunu sağlayabilecek sivil toplum kuruluşlarına çağrımız devam edecektir. Kadın istihtamına yönelik olarakta İşkur himayesinde yürütülen çalışmalarla birlikte İşsizlik alanında 50 Bin ile 150 Bin EURO arasında değişen hibe tutarlarında Kadın istihtamın da ise 400 ile 800 Bin EURO arasında değişen hibelerle Hayat Boyu Öğrenmeye katılımlar gerçekleştirilebilir” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı A.Selam Er proje ekibi olarak tüm başvuru ve ön bilgi aşamasında tüm katılımcılara gerekli destek ve yardımı sunmaya hazır olduklarını belirterek mesleki okul ve eğitim merkezlerinde ise günlük çalışmaların yine proje ekibi uzman personeller tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 Günaydın Muş Gazetesi