Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü kentte vatandaşlar çeşitli tedbirler almaya devam ediyor. Bu yıl kar yağışının bir hayli fazla olmasından dolayı karla mücadele ekiplerinin gösterdiği performansın yanı sıra vatandaşları da bir takım tedbir almaya mecbur etti.

Kar kalınlığının şehir merkezinde 3 metre 59 santim olarak ölçüldüğü kentte çatılarda biriken karların temizlenmesi için adeta seferberlik başlatıldı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine hareket geçen vatandaşlar, hem çatılarda biriken kar kütlelerin olası bir kazaya sebebiyet vermemesi hem de çatıların çökmemesi için çatılardaki karları temizleme çalışmalarına ağırlık verdiler.

Özellikle kardan temizlenen güzergahlarda çatılarda biriken karların temizlenmesi trafiğin aksamasına ve bazı yolların tamamen kapanmasına neden olmaktadır. Kış mevsiminin başlamasından sonra ilk defa çatılarda biriken karları temizlemeye başlayanlar ise, ilginç görüntülerle karşılaştılar. Çatı saçaklarından sarkan buzların yanı sıra, çatıların tabanında kalınlığı 30-40 santimi bulan buzlar kışın ne kadar çetin geçtiğini gözler önüne sürüyor.

YOLLAR TEMİZLENDİKTEN SONRA ÇATILAR TEMİZLENMEYE BAŞLADI

Çatılarda biriken karları temizlerken trafiğinde kapanmasına neden olan vatandaşları uyaran belediye yetkilileri, yollarda karla mücadele çalışmaları yapılmadan önce çatıları temizlemiyorlar. Yollar kardan tamamen temizlendikten sonra çatılarda biriken karları temizleyerek hem çevre kirliliğine hem de trafiğin kapanmasına neden oluyorlar. Karla mücadele çalışmalarının başarılı bir şekilde sürdürülmesi için, araç sahipleri, bina sahipleri ekiplere destek olmalıdır. Aksi durumda gördüğünüz gibi çeşitli aksaklıklar meydana geliyor dediler.

BAZI ARAÇLARIN CAMLARI KIRILDI

Hafta sonundan itibaren başlayan çatıları temizleme seferberliği kapsamında maddi hasarlı kazalarda meydana geldi. Güzergahı kullanan bazı sürücüler çatılardan gelen kar kütlelerinden nasibini aldı. İstasyon caddesi güzergahında arabasına isabet eden kar kütlesinden dolayı aracının camlarının kırıldığını belirten bir sürücü, çatılarda kar temizleme çalışmaları varsa, trafiği tamamen kapatsınlar. Trafiğin normal akışını sürdürdüğünü bilerek bu yola girdim. Çatıdan gelen kar kütlesinden dolayı aracımın camı kırıldı diyerek tedbirli bir şekilde çalışmaların yapılması gerektiğinden söz etti.

ÇATILAR ÇÖKME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Bu yıl kar yağışının bir hayli fazla olduğunu ve bazı çatıların ilk defa temizlenmeye başladığını ifade eden vatandaşlar, kış mevsimi Muşta hem yağışlı hem de soğuk geçiyor. Ama bu yılki kar yağışının son yıllara oranla daha fazla olduğunu gördük. Bazı çatılarda biriken karlar temizlenmediği için ciddi bir ağırlığın çöktüğünü söyleyebiliriz. Yaklaşık 4 metre kar yağışının olduğu çatılarda, kar kesicilerin de olması nedeniyle yağan karın tamamen çatının üzerinde kalması, çatıların çökme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Havanın da ısınmasını fırsat bilerek çatılarda biriken karların temizlenmeye başlaması olası bir kazayı da önlemiş oldu. Ayrıca çatı saçaklarından sarkan buzlar ve kar kütleleri çevredeki vatandaşlar için ayrı bir tehlike unsurudur dediler.

EN ÇOK İŞSİZ GENÇLERE YARADI

Kar yağışının hayatı felç ettiği kentte, işsiz gençler kış mevsimi yoğun bir çalışma sezonu olarak geçirdi. Çatılarda biriken karları temizleyerek geçimlerini sağladıklarını kaydeden gençler, kış mevsiminde kar temizlemekten başka bir iş bulmalarının mümkün olmadığını söylediler.

Vatandaşların kar yağışından rahatsızlık duyduklarını, ancak kendilerinin kar yağışının fazla olmasını istediklerini ifade eden gençler, Kış mevsiminde çalışmak, para kazanmak, çoluk çocuğumuza bakmak için kar yağışının olmasını bekliyoruz. Çatılarda biriken karları temizleyerek nafakamızı sağlıyoruz. Sanıldığı gibi kolay bir iş değil. metrelerce yükseklik ekmek kavgası veriyoruz. Zamanında temizlenmeyen çatıların, soğuk havanın etkisi ile birlikte temizlenemez bir hale geldiğini ve kalınlığı 30-40 santime ulaşan buz tabakasının oluşmasına neden olduğunu görüyoruz. Arkadaşlarla bir araya gelip birlikte çatıların karlarını temizleyerek kış mevsimini değerlendiriyoruz dediler.

 

Muş Manşet Gazetesi