Skip to main content

Hava kirliliği Muş’un doğasını bozuyor

Muş Haber Fotoğrafı

 Hava sıcaklığının eksi 20 derecelere vardığı kentte vatandaşlar yakıta yüklenmeye başladı.

Hava kirliliğinden dolayı nefes almakta güçlük çeken vatandaşlar, kalorifer ve soba bacalarından yükselen dumanların sağlığı tehdit ettiğini söylediler.

Isınma amaçlı olarak kullanılan yakacakların kentte ciddi oranda hava kirliliğine yol açtığı gözlenirken, uzmanlar astım, burun ve boğaz hastası olanların dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunuyorlar.

Muşta yaşanan hava kirliliği her geçen gün artıyor. İnsan sağlığını yakından ilgilendiren ve tehdit eden hava kirliliğine karşı uzmanlar uyarılarda bulunarak, özellikle astım, burun, boğaz ve mide hastalıkları gibi solunum yolu ile ilgili hastalıklara belirli ölçüde etki ettiğini vurguladılar.

Dondurucu soğuklarda maksimuma çıkan yakıt kullanımı beraberinde hava kirliliğini de getiriyor. Artan hava kirliliği sağlığı da ciddi manada tehdit ediyor. Uzmanlar vatandaşların daha dikkatli olmaları için uyarılarda bulundu. Kış mevsiminde ısınma amacı ile kullanılan yakacakların hava kirliliğine sebebiyet verdiğini belirten uzmanlar, vatandaşları kalitesiz yakıt kullanmaması konusunda uyarılarda bulundular.

Kış mevsiminin iyice kendini hissettirmesi ile birlikte yaşanan hava kirliği sağlığı tehdit ediyor. Ev ve işyerleri bacalarından çıkan dumanlar hava kirliliğine yol açarken uzmanlar, yakıt konusunda vatandaşların duyarlı olması gerektiğini söylediler.

Kalorifer ve soba bacalarından çıkan dumanlar, hava kirliliğine sebebiyet veriyor. Kentin çeşitli bölgelerinde bulunan işyerlerinin bacasından çıkan dumanların işlenmesiyle yakılan yakıtların çevreyi ne derece kirlettiğini açıkça belgeledi. Güzergahları etkisi altına alan hava kirliliği çevreden geçen vatandaşlarında tepkisine neden oldu.

Muşta gün batımından önce ve sabahın erken saatlerinde bacalardan yükselen siyah dumanlar, ana cadde ve çevresinde ciddi anlamda hissedilirken, rahatsızlık sebebi olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu. Binalardan yükselen dumanların kış mevsiminde havanın büyük ölçüde kirlenme nedeni olduğunu vurgulayan ve bu hususta bilgi veren uzmanlar, kaçak kömür konusunda vatandaşlardan da hassas olmalarını, ucuz diye kükürt oranı yüksek, kalorisi düşük kömürleri satın almamalarını istediler.

Yetkili kuruluşların kış mevsiminde daha duyarlı hareket etmeleri ve bacalara filtre takılması konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, kış mevsiminde hava kirliliği ölçümleri yaz mevsimine göre oldukça yüksek çıkıyor.

Muşta sanayi kuruluşlarının olmaması ve açık bir arazi yapısının olması sebebiyle kirli havanın çok etkili olmadığı gözlenmektedir diyen uzmanlar, ama kış mevsiminde hava kirliliği oranı yaza göre artıyor. Sağlığı tehdit eden hava kirliliğine karşı vatandaşlar duyarlı olmadırlar. Kalitesiz yakıt kullanımı hava kirliliğine büyük ölçüde etkendir diye konuştular.

Hava kirliliğinin zararlı etkileri hakkında bilgi veren ve vatandaşların dikkatli olması gerektiğini kaydeden uzmanlar, Hava kirliliğinin, başta insan sağlığı olmak üzere görüş mesafesi, materyaller, bitkiler ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Katı yakıtlar ve akaryakıt gibi karbonlu maddelerin tam yanmamasından meydana gelen katı ve sıvı parçacıkların bir gaz karışımı olan duman, hava kirliliğinin bir çeşididir ve görüş uzaklığını azaltıcı bir etkiye sahiptir. Hava kirliliğinin, sanatsal ve mimari yapılar üzerinde tahrip edici ve bozucu etkisi vardır. Bitkiler üzerinde ise öldürücü ve büyümelerini engelleyici olabilmektedir. Bu nedenle hava kirliliği hem canlıların sağlığı açısından, hem de ekonomik yönden zarar vericidir. Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri, atmosferde yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunması sonucu ortaya çıkar. İnsanların sağlıklı ve rahat yaşayabilmesi için teneffüs edilen havanın mutlaka temiz olması gerekir. Havanın doğal yapısını bozan ve kirleten maddelerin başka bir deyişle kirli havanın solunması, özellikle akciğer dokularını tahrip edici ve öldürücü olabilmektedir. Solunum yolu ile alınan hava içerisindeki parçacıklar ve duman, teneffüs esnasında yutulur ve akciğerlere kadar ulaşır. Solunum sisteminin derinliklerinde depolanan bu parçacıklar, akciğer kanserlerine kadar varan hasarlar yapabilmektedir. Diğer taraftan kömür ve diğer yakıtların yanmasından oluşan duman ve isin astım, çeşitli burun ve boğaz hastalıkları hatta mide hastalıkları gibi özellikle solunum yolları ile ilgili hastalıklara belirli ölçüde sebep olabileceği öne sürülmektedir. Şiddetli hava kirliliğine maruz kalınması durumunda, bunun insan sağlığına olan etkisi ile hava kirliliğinin düşük miktarlarına, uzun zaman maruz kalmanın etkileri farklı olmaktadır dediler.

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri