Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile Varto ilçesine yeni bir hastane yapılması için talimat veren Sağlık Bakanı Akdağ’ın incelemelerinin ardından başlatılan yer tespit çalışması tamamlandı.

Kısa bir süre önce Varto’ya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın hastaneye ek bina yapılması konusunda ek bina yapmaktansa yeni binanın daha iyi olacağını belirtmesi üzerine yani bina için çalışmalar başladı ve hastane binasının yeni yeri belirlendi.

Varto’da bir dizi incelemelerde bulunmak üzere gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Burada mevcut hastanenin güçlendirilmesi yerine müstakil bir hastane binası yapılabilir. Yanımda yapı işleri daire başkanı var. Talimat verdim. Konuyu değerlendirecekler. Varto’daki bu hastane görevi devraldığımız zaman ile kıyaslanmayacak kadar iyi durumda. Yine de yeni bir bina yapmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”. Demesi üzerine çalışmalar başladı.

Yeni hastane için arsa arayışına giren Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız, İl Sağlık Müdürü Kenan Akpolat, Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Aydın Toktamış ve Hastane Müdürü Mete Çetin’in incelemeleri neticesinde, Varto’nun girişinde yolun sağ tarafında bulunan MDS petrolün yanında bulunan boş alanda karar kılındı.

Seçilen yerin çok isabetli olduğunu belirten Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız “MDS petrol yanında bulunan arsa Varto girişinde ve Varto’ya yakın olmasından dolayı iyi bir yerde şehir planında mera olarak görülen bu arazi yapılacak bürokratik işlemlerden sonra hazırlayacağız. Yapmayı planladığımız hastane binamızı 40 dönümlük bir arazi üzerine kurmayı düşünüyoruz” dedi.

Yeni yapılacak olan hastane hakkında açıklamalarda bulunan Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Aydın Toktamış şu açıklamalarda bulundu “yeni yapılacak olan hastane şehir planına göre mera, bu nedenle şehir planında yapılacak değişikle hastane için sağlık alanı olarak değişecek daha sonra zemin etüdü yapılarak depreme uygun olup olmadığına bakılarak tapu işlemlerine gidilerek hastane projemiz son halini alarak yapıma hazır hale getirilecek yapılacak olan yeni hastane binası 40 dönüm arazi üzerine kurmayı düşünüyoruz.

Yeni Varto Devlet Hastanesi son teknolojik aksamlarla donatılmış olup 50 yataklı olacak Tek kişilik hasta odaları olacak, odalarda banyo ve wc de mevcut olacak. Depreme dayanıklı olarak yapılacak binada diyaliz merkezinin de içinde bulunduğu modern bir hastane olacak. Yapılacak olan hastanemizin projesini 2010 yatırım programına alınacak şekilde yetiştireceğiz” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi