Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen grup birinciliği, bölgeden gelen 23 ekibin katılımıyla Muş’ta yapıldı. Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen Grup Yarışması’na Muş Vali Yardımcısı Mehmet Ünal, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Gençlik Spor İl Müdürü Selim Keleş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Düzenlenen yarışmanın festival havası içinde geçmesi gerektiğini ifade eden Türkiye Halk Oyunları Federasyonu İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Güler, gençlerin birinci olmaları konusunda baskı altında bırakılmaması gerektiğini belirterek, “Değerli gençler, bugün çok önemli bir gün. Çürkü bugün Anneler Günü. Bu önemli günde tüm annelerimizin gününü kutluyoruz. Sevgili gençler, bugün bölgeden gelen 23 halk oyunu ekibimiz burada hünerlerini sergileyecek. Dikkat ediyorum ekiplerimizin eğiticileri gençleri sıkıştırıyor, birinci olmaları konusunda baskı kuruyorlar. Bu çok yanlıştır. Burada festival havası var, kimse yarış olarak bakmasın. Gençlerimizi de stres altında bırakmayın. Burada kimse kimseyi kırmasın, rencide etmesin. Bu gençlerimize sahip çıkalım. Bu gençlerimizi bu tür etkinliklerle kötü alışkanlıklardan uzak tutabiliriz” dedi.

Düzenlenen yarışmada geleneksel dal yıldızlarlarda Diyarbakır Halay Gençlik Spor Kulübü birinci, Hakkari Yüksekova Kış Sporları Gençlik Spor Kulübü ikinci ve Bitlis Hüsrevpaşa Belediyesi Gençlik Spor Kulübü üçüncü olurken; gençlerde Diyarbakır Dimfad Gençlik Spor Kulübü birinci, Bitlis Hüsrevpaşa Belediyesi Gençlik Spor Kulübü ikinci ve Hakkari Duran Kaya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü üçüncü oldu. Geleneksel dal büyüklerde Diyarbakır Gençlik ve Spor Kulübü birinci, Bitlis Hüsrevpaşa Belediyesi Gençlik Spor Kulübü ikinci ve Bingöl Yenimahalle Gençlik Spor Kulübü üçüncü oldu. Stilize dal yıldızlarda tek takım olarak yarışmaya katılan Van Eğitim Spor Kulübü birinci oldu. Stilize dal gençlerde Diyarbakır Dimfad Gençlik Spor Kulübü birinci, Bingöl Gençlik ve Spor Kulübü ikinci ve Hakkari Şemdinli Gençlik Spor Kulübü üçüncü oldu. Stilize dal büyüklerde ise iki takım yarıştı ve Van Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü birinci olurken, Diyarbakır Dimfad Gençlik Spor Kulübü de ikinci oldu.

Düzenlenen yarışmada birinci olan ekipler İstanbul Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda düzenlenecek Halk Oyunları Türkiye Finali’ne katılacak.
 NULL