Muş’ta ticaretin merkezi olarak bilinen ve köylerden gelen vatandaşların uğrak yeri olan Eski Hal bölgesinde ticaretin oldukça gerilediğini belirten esnaflar, geçmiş yıllardaki satışı yapamadıklarını söylediler.

Köylerde yaşayan vatandaşların sıkça uğradığı bölgede kış mevsiminin bitmesine rağmen ticarette gözle görülür bir hareketlilik yaşanmıyor. Her yıl ilkbahar mevsiminde ciddi anlamda bir yoğunluğun yaşandığı civar esnafı, çiftçilerde para olmadığını, bunun da ticarete doğrudan yansıdığını kaydettiler. Kış mevsiminin bitmesi ve havaların ısınması ile birlikte hal civarında ticarette önemli bir artış gözlendiğini söyleyen esnaflar, geçmiş yıllardaki ticareti arar olduklarını söylediler.

Manav dükkanı işleten ve peynircilik yapan Hamdi Avcı isimli esnaf, bu yıl hal esnafının durumunun kötü olduğunu söyledi. İlkbahar ve sonbahar mevsiminde hal esnafının ciddi anlamda ticaret yaptığını, ancak kış mevsiminin bitmesine rağmen ticarette bir hareketlilik gözlenmediğini söyledi. Çiftçinin ekonomik durumunun kötü olduğunu söyleyen Hamdi Avcı, “Çiftçinin cebinde para yok. Çiftçinin durumu kötü olunca hali ile bu esnafa da yansıyor. Çiftçilerimiz cebinde para bulamıyor ki gelip alış-veriş yapsın. Çiftçi alması gereken bir eşyayı çok mecbur kalmayınca kadar almıyor. Çünkü para olmayınca çiftçi harcama yapamıyor” dedi.

 Topkan Haber Ajansı