İl Trafik Komisyonu tarafından alınan karar sonucunda hal içerisine köy minibüslerinin alınmamasının ardın işlerinde büyük bir durgunluk meydana geldiğini belirten hal esnafı, bir önce ki gün çiftçi günü nedeniyle Muş Pancar Kooperatifini ziyaret eden Muş Valisi Erdoğan Bektaş’la bir araya gelerek dertlerini anlattılar. İl Trafik Komisyonu kararıyla hal içine alınmayan köy minibüsleri için seslerini duyurmaya çalışan esnaflar, Vali Erdoğan Bektaş’ı çiftçi ziyaretlerinde karşılayarak bu sorunun çözüme kavuşmasını beklediklerini söylediler.

Köy dolmuşlarının hal içine sokulmaması nedeniyle köylü vatandaşların kendilerinden alışveriş yapamadıklarını belirten esnaflar, siftahsız kepenk kapattıkları gerekçesi ile Vali Erdoğan Bektaş’a konuya çözüm bulması için serzenişte bulundular. Vali Bektaş’a şikâyetlerini aktaran esnaflar, “bizler bu dükkânlarımız için kira ve vergiler ödüyoruz, evimizi geçindiriyoruz, yapılan bu uygulama ile hal içinde trafik yönünden bir rahatlama olmuyor, aksine, köy dolmuşlarının yerine akşama kadar kalan sabit özel otolar geçiyor. Dükkânlarımızın giriş yönünü bile istila eden bu araçlar sayesinde müşteriler dahi dükkânlarımıza girmekte zorlanıyor. Hal içi sivil otoparka dönüşüyor. Bu uygulama devam ederse haldeki bütün esnaf arkadaşlarımız vergilerini dahi ödeyemeyecek durumda kalacak ve dükkânlarını kapatacaklardır. Bu kadar kişinin ekmek teknesinin kapanması büyük felaket olur” diyerek sitemlerini dile getirdiler.

“KÖY ARAÇLARI ALINMIYOR, AMA ÖZEL ARAÇLAR YER İŞGAL EDİYOR”

Minibüslerin hal içine alınmadığını fakat hususi araçların hal civarında park yaptığını da dile getiren esnaflar, “burada trafiği rahatlatmak adına böyle bir uygulama yapıldı. Fakat hususi araçlar köy minibüslerinden daha fazla yer işgal ediyorlar. Hal böyle olunca da müşterilerimiz iş yerlerimize girmekte zorlanıyor. Bizler köy minibüslerinin hal dışına değil hal içine alınmamasına karşıyız. Buraya yaklaşık 50 köy minibüsü geliyordu. Bunlar halin içine tekrar alınmalı ki işlerimiz rayına otursun” dediler. Hal esnafının sıkıntılarını dinleyen Muş Valisi Erdoğan Bektaş, kararın, trafiğe çeki düzen verilmesi adına yapıldığını belirterek, karardan önce vatandaşların buralarda yürümekte güçlük çektiğini şimdi ise biraz olsun hal civarına düzen geldiğini belirtti. Köyden gelen vatandaşların kendilerinden alışveriş yapmadığı gerekçesini doğru bulmadığını söyleyen Vali Bektaş, “sizin bu söylediğinize katılmıyorum. Köylünün çiftçinin sizden başka bir yerde alışveriş yapma şansı yok. Minibüsler nereye giderse gitsin vatandaş sizden alış veriş yapmak mecburiyetindedir. Yanı işleriniz eskisi gibi olacaktır. Alınan karara saygı duymak lazım. Ama yinede konuyu sizler için tekrar ele alacağız” dedi. Günaydın Muş Gazetesi