Hac organizasyonuna katılmak isteyenler için başvurular, bugün başlayacak.

Muş İl Müftülüğü’nden alınan bilgiye göre, bu yıl hacca gitmek isteyenlerle ilgili müracaatlar, geçen yıl kuraya katılanlar için “kayıt yeniletme”, ilk defa müracaat edecekler için de “ön kayıt yaptırma” olarak iki ayrı kategoride yapılacak. Kayıt yeniletecek veya ön kayıt yaptıracak hacı adaylarından kuraya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler, ek dilekçe ve formla 24 Nisan Cuma gününe kadar il ve ilçe müftülüklerine müracaat edecek.

Hac kayıtlarıyla ilgili açıklama yapan Muş Müftüsü Dursun Ali Şeker, kontenjanların henüz belirlenmediğini belirterek; “Hac kayıtları yarın (bugün) başlıyor. Kontenjan henüz belli değil. Geçen yıl aşağı yukarı Muş’tan kutsal topraklara giden hacılarımız 600 civarında idi. Ama kayıt yaptıranların sayısı da 4 bin civarındaydı. Bu sene yine ilk defa müracaat edecek olanlar kayıt yaptıracak, geçen yıllardan kaydını yaptıranlar da kaydını yenileyecek. Yeni kayıt yaptıranlardan 15 TL kayıt ücreti alınacak, kayıt yenileyenlerden herhangi bir ücret alınmayacak. Kayıt yaptıran ve yenileyen herkes kuraya tabi tutulacak, herhangi bir öncelik tanınmayacak. Kontenjanımız henüz belirlenmedi ama biz geçen yılla aynı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Kura çekimlerinde herkese eşit davranılacağını vurgulayan Şeker; “Kesinlikle iltimas olmayacak. Kurada kim çıktıysa o sıraya uyuluyor. Yaşı ilerleyen bazı vatandaşlarımız, ömrü boyunca kutsal topraklara gitmek isteyenler bazı vatandaşlarımız bazen öncelik hakkı istiyorlar. Gelip bizlere ricada bulunuyorlar. Ama bunlar için bizim yapacak bir şeyimiz yok. Çünkü Türkiye genelinde kura çekiliyor. Geçen yıl Türkiye genelinde 750 bin müracaat vardı. Bunlardan 130 bin civarında vatandaşımız gitti, geri kalanlar gidemedi. Bu sene hepsi birden harmanlanacak ve kuraya tabi tutulacak” dedi.

Muş Havaalanı’nın hacı adayları için büyük bir avantaj olduğu dile getiren Şeker, “Bildiğiniz gibi geçen yıl ilk defa Muş Havaalanı, dış hatlara açıldı. Hacı adaylarımızı buradan uğurladık ve burada karşıladık. Umreye giden kardeşlerimizin bir kısmını da Muş Havaalanı’ndan uğurladık. Bu Muş için büyük bir avantaj oldu, çok büyük bir hizmet oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu sene aynı sistem devam edecek, hacı adaylarımızı buradan uğurlayacağız” diye konuştu.

 Şark Telgraf Gazetesi