Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından halkın yoğun olarak bulunduğu özellikle banka, PTT ve hastanelerde görevlendirilen güven timlerinin çok kısa zamanda birçok olayı aydınlattığı belirtildi.

Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından görevlendirilen güven timleri, halka güven salıyor. Halkın yoğun olduğu bölgelere ‘Güven Timleri’ ve ‘Yıldırım Ekipleri’ görevlendirdiklerini söyleyen Muş Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, ekiplerin kısa sürede özellikle çanta hırsızlığı ve dolandırıcılık gibi birçok olayı aydınlattığını söyledi. Güven timlerinin suç analizi yapıp, suçların en çok yaşandığı yer ve saatleri tespit ettiğini belirten Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, bu çalışma ile suç oranlarının asgariye indiğini söyledi.

Son zamanlarda hastane polikliniklerinde meydana gelen çanta hırsızlık olaylarının vatandaşta huzursuzluk yarattığını kaydeden Şükrü Rafet Mert; “Güven timlerimiz ağırlıkta suç analizi yapıp, suçların hangi saat ve yerlerde meydana geldiğini tespit ediyor. Bu şekilde ekipleri muhtemel yerlerde görevlendiriyoruz. Olası bir olayda güven timlerimiz anında müdahale ediyorlar, onların yetersiz kaldığı durumlarda da hazır bekletilen yıldırım ekipleri devreye girip suçluyu yakalıyor. Ağırlıkta mala karşı işlenen suçlar koordineli bir şekilde aydınlatılıyor. Ülke genelinde mala karşı işlenen suçları asgariye indirmek, vatandaşların sokaklarda rahat dolaşmalarını sağlamak amacıyla güven timleri oluşturuldu ve bu bağlamda da güven timlerimiz ile yıldırım ekiplerimiz koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte” dedi.

Güven timlerinin bulundukları ortama göre hareket ettiklerini kaydeden Mert; “Güven timlerimiz kısa zamanda olayları çözmeye başladılar. Özellikle hastanelerde meydana gelen çanta hırsızlık olaylarını çok kısa sürede aydınlatıp suçluları yakalayıp adalete teslim ettiler. Güven timleri bulundukları ortama göre hareket etmektedirler. Gerektiği zaman hasta kılığında poliklinik önünde bekliyor, simit satıcısı oluyor, ayakkabı boyacısı, banka kuyruğunda bekleyen çiftçi gibi hareket ediyorlar. Bu sayede suçlular da kısa sürede yakalanıyor” şeklinde konuştu. Topkan Haber Ajansı