Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak Gıdanın insan için önemine değindi.
Dünya Gıda Günü münasebetiyle bir açıklama yapan Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, açıklamasında gıdanın insan için vaz geçilmez bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Müdür Gün, Dünya Gıda Gününün bu yıl ‘Kimseyi Geride Bırakma. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam’ temasıyla kutlanacağını belirtti.
Müdür Gün, Dünya Gıda Günü hakkında bilgilerede yer verdiği açıklmasında şunları ifade edtti: “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) 1945 yılında yaptığı 20. Konferansında 147 üye ülkenin ortak kararı ile her yıl 16 Ekim tarihinin Dünya Gıda günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Bakanlığımız ve FAO işbirliği ile çeşitli etkinliklerle Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. FAO’nun kuruluşunun 77. yıldönümünün de kutlanacağı bu yılki Dünya Gıda Günü temasının ‘Kimseyi Geride Bırakma. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam’ olarak belirlenmiştir.
Bu yıl 41 ‘incisinin düzenleneceği Dünya Gıda Günü, her yıl 16 Ekim tarihlerinde FAO tarafından belirlenen tema çerçevesinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yılki tema doğrultusunda, daha iyi bir dünya inşa etme yolunda ilerleme kaydetmiş olsak da insani gelişme, yenilik veya ekonomik büyümeden faydalanamayan çok fazla insan geride bırakıldı. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan sağlıklı beslenemedikleri için yüksek gıda güvensizliği riskiyle karşı karşıya. Ama açlığa ve yetersiz beslenmeye son vermek sadece tedarik ile ilgili değildir. Bugün dünyadaki herkesi besleyecek kadar gıda üretiliyor. Sorun, COVID-19 pandemisi, iklim değişikliği, eşitsizlik, artan fiyatlar ve uluslararası gerilimler gibi birçok zorlukla giderek daha fazla engellenen erişim ve bulunabilirliktir.