Karakale Beldesine bağlı olan Gültepe mahallesinin köylülerin yaptıkları müracaatlar sonucunda köy statüsüne geçirildiğini belirten Budan, Kaymakamlık olarak Gültepe köyünün tüm sorunlarını çözeceklerini söyledi.

Karakale Beldesi’ne bağlı olan ve belediye hizmetlerinden faydalanamayan Gültepe’nin yıllar sonra yeniden köy statüsüne kavuştuğu belirtildi.
Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan, Korkut’un Karakale Beldesi’nin Gültepe mahallesinin köylülerin yaptıkları müracaatlar sonucunda köy statüsüne geçirildiğini ve kaymakamlık olarak Gültepe köyünün tüm sorunlarını çözmek için girişimlerin başlatıldığını söyledi.

Muş’un Korkut İlçesi’nin Karakale Beldesi’nin Mahallesi olan ancak İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile köy statüsüne geçirilen 160 hane ve 850 nüfuslu Gültepe’nin özel idarenin kapsamındaki yerleşim birimleri arasına girdiği açıklandı. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan korkut Kaymakamı Ali Edip Budan, “Daha önce Gültepe mahalle statüsünde idi. Bu sebeple buraya hizmetleri Karakale beldesinin yapması gerekiyordu. Özel idare olarak buraya hizmet götürmemiz söz konusu değildi. Köylüler mahalle statüsünden çıkıp köy statüsüne geçmek için müracaatta bulundular ve bu yetkili makamlarca kabul gördü. Bundan sonra özel idarenin yatırımlarından faydalanabilecek olan Gültepe Köyü’ne hizmet yapabileceğiz. Şu anda bu köyün en önemli sorunu olan içme suyu için çalışmalar başlatıldı. İçme suyu için ödenek ayrılmış durumda. Ancak su kaynağı bulunması hususunda sıkıntı var. Su kaynağı bulununca hemen içme suyu çalışmaları yapılacaktır. Daha sonra yol ve alt yapı gibi hizmetlerde bu köyümüze ulaştırılacaktır. Bunun yanında hazırladığımız proje ile bu köye altı derslikli bir okul da yaptırıyoruz” dedi.

Gültepe köylüleri ise yeniden köy statüsüne geçmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, “Karakale belde olduğu zaman bizim köyümüzde mahalle olarak buraya bağlandı. Ancak belediyeden hiçbir hizmet alamadık. Korkut kaymakamlığı ve Muş Valiliği de mahalle olmamız sebebiyle bize hizmet yapamadı. Yıllardır hizmetten yoksun kaldık. Su, yol ve alt yapı gibi hizmetlerden faydalanamıyorduk” diye konuştular.

 Muşun Sesi Gazetesi