Türkiye’nin ilk bağımsız milletvekili unvanına sahip olan ve Yassıada’da hapis yatan Gıyasettin Emre, 98 yaşında hayata veda etti. Akciğer ve böbrek yetmezliği sebebiyle 21 gündür Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Emre, dün sabah saat 10.10’da hayatını kaybetti.

Eski Milletvekili Emre’nin cenazesi defnedilmek üzere yakınları tarafından memleketi Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Koyunyolu beldesine götürüldü.

1910’da Muş’ta doğan Gıyasettin Emre, 1947 yılında Türkiye’nin ilk bağımsız milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. 1947 yılında Muş’tan Bağımsız Milletvekili seçilerek Meclis’e giren Emre, daha sonra Demokrat Parti’ye geçerek 1960 ihtilaline kadar Muş Milletvekili olarak görev yaptı.

1950’den 1960’a kadar Demokrat Parti (DP) milletvekilliği yaptı. 27 Mayıs darbesinin ardından Yassıada’ya götürülen DP’liler arasında yer aldı. Adada arkadaşlarıyla birlikte 15 ay eziyet çeken Emre, bir süre önce Zaman’a yaptığı açıklamada, yaşadıkları günlerin dehşetini şu sözlerle ortaya koyuyordu: “Yassıada’daki gibi bir siyasî cinayet dünya tarihinde az görülür. Fakat o acıları çekenler öylesine necip çıktı ki, oradan ayrıldığımızda kimse bu eziyetlerden bahsetmedi. Çocuklarımızla askerler arasına soğukluk girmesin diye anlatmamaya söz vermiştik aramızda. Acılarımız o günlerde efkâr-ı umumiye intikal ettirilse, bu ordu ile millet arasında bir daha köprü kurmak mümkün olamazdı.” Arapça ve Farsça bilen Gıyasettin Emre, 5 çocuk sahibiydi.

 Zaman