Muş Genç Adımlar Derneği tarafından 1 Eylül 2008 tarihli proje başvuru sürecinde, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunulan “Geçmişimden Geldim, Geleceğe Temelim, Bende Bir Liderim” adlı proje Ocak 2009 tarihi itibariyle başladı.

Gençler; “Geçmişimden Geldim, Geleceğe Temelim, Bende Bir Liderim” adlı Eylem 3.1 Gençlik Değişimleri Projesini Moldova’nın Kişinev şehrinde uyguluyorlar. Bu projede; kültürlerarası diyalog esas alınarak Dünya tarihine, ülke liderlerinin katkılarının ve etkilerinin incelenmesi esas alınıyor. Her ülkenin kuruluşunda, gelişmesinde ya da savaş veya barış gibi uluslararası ilişkilerde, liderlerin etkilerini ve bu doğrultuda, dil gibi canlı olan kültürdeki değişimleri görüşüleceği projede, gençler liderlerin ülkelerine, Avrupa’ya ve Dünya’ya yaptıkları katma değeri incelemek, öğrenmek ve kültürlerarası diyalogu sağlamak, Avrupa ve Dünya tarihine ve geleceğine bir farkındalık kazandırmayı hedefliyorlar. Akdeniz ortak ülkelerinin de katılacağı bu projede her ülkeden 5 katılımcının olacağı ve 7 ülkenin bu projede yer alacağı belirtildi. Projenin sonunda yaygınlaştırmanın sağlanabilmesi için yapılan faaliyetlerin, toplanan bilgiler neticesinde bir kitapçık haline dönüştürülmesi hedefleniyor.

“Geçmişimden Geldim, Geleceğe Temelim, Bende Bir Liderim” adlı bu projede; Azerbaycan, Estonya, Moldova, Ukrayna, Rusya ve Polonya ülkeleri yer almakta. Proje’nin ilk ayağı olan ön hazırlık ziyareti için 13–15 Mart 2009 tarihlerinde Moldova’nın Kişinev şehrinde bulunan Ömer Özbey ziyaretin olumlu sonuçlarla tamamlandığını söyledi.

Ziyarete 7 farklı ülkeden kuruluş liderlerinin katıldığını belirten Özbey, “ön hazırlık ziyareti süresi içerisinde birçok konuda değerlendirmeler yaptık. 16–24 Nisan 2009 tarihlerinde Kişinev’de uygulanacak olan ve Muş’tan da 5 gencin içerisinde yer alacağı projemiz için son güncellemelerimizi gerçekleştirdik. Güzel bir proje olacağına inanıyorum” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi