Muş Genç Adımlar Derneği’nin 01 Eylül 2008 tarihli proje başvuru sürecinde, T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunmuş oldukları “Geçmişimden Geldim, Geleceğe Temelim, Bende Bir Liderim” isimli projesi ocak ayından itibaren başladı.
Gençler; “Geçmişimden Geldim, Geleceğe Temelim, Bende Bir Liderim” adlı Eylem 3.1 Gençlik Değişimleri Projesini Moldova’nın Kişinev ilinde uygulamak üzere bugün ilden ayrılıyorlar.
Bu projede; kültürlerarası diyalog esas alınarak Dünya tarihine, ülke liderlerinin katkılarının ve etkilerinin inceleneceğini belirten Ömer Özbey, “Her ülkenin kuruluşunda, gelişmesinde ya da savaş veya barış gibi uluslararası ilişkilerde, liderlerin etkilerini ve bu doğrultuda, dil gibi canlı olan kültürdeki değişimleri görülecektir. Gençler bu noktada liderlerin ülkelerine, Avrupa’ya ve Dünya’ya yaptıkları katma değeri incelemek, öğrenmek ve kültürlerarası diyalogu sağlamak, Avrupa ve Dünya tarihine ve geleceğine bir farkındalık kazandırmayı hedeflemektedirler. Akdeniz ortak ülkelerinin de katılacağı bu projede her ülkeden 5 katılımcı olacaktır ve 7 ülke projede yer alacaktır. Projenin sonunda yaygınlaştırmanın sağlanabilmesi için çıktıları bir kitapçık haline dönüştürmek hedeflenmektedir” dedi.
“Geçmişimden Geldim, Geleceğe Temelim, Bende Bir Liderim” adlı bu projede; Türkiye, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna, Gürcistan ve Polonya ülkelerinin yer alacağını belirten Özbey, “Proje’nin ilk ayağı olan Ön Hazırlık Ziyareti 13-15 Mart 2009 tarihleri arasında Moldova’nın Kişinev ilinde uygulanmıştı. Bu ön ziyarete ilimizden ben katılmıştım” dedi.
Proje’nin ikinci aşamasının 16-24 Nisan 2009 tarihleri arasında yine Moldova’nın Kişinev ilinde uygulanacağını dile getiren Ömer Özbey, “Ülkemizden toplam 6 gencin içerisinde yer alacağı bu projede diğer ülkelerden 5’er katılımcı yer alacak. Ülkemizi temsilen ben, Mehmet Eyüp Öztürk, Gülsüm Baş, Rıdvan Aktaş, Medine İlçi ve Tarık Erman Güner projeye katılacağız. Bugün yola çıkacak olan ekibimiz 8 gün boyunca aktiviteleri organize edecektir” diye konuştu.
 Muş`un Sesi Gazetesi