İlimizde gençlik çalışmaları yapacak yeni bir dernek kuruldu.   Çoğu eğitim ve sağlık camiasından oluşan dernek üyeleri, yoğun bir lobi çalışması sonucu böyle bir derneğe kavuşmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirtiler. İlimizde gençlerin sosyal aktivelerde bulunabilmelerine imkan tanıyan böyle bir faaliyet alanı oluşturmak için tüm yurt çapında konuyla ilgili birçok sivil toplum kuruluşuyla işbirliği yaparak Muşta GENÇ BİRİKİM DERNEĞİ’ ni kurduklarını söylediler.

Kuruluş aşamasında başta gazeteci yazar Neval Sevindi olmak üzere, sanatçı Filiz Akın yanı sıra ulusal alanda faaliyet gösteren Gençlik Servisleri Merkezi,  Gülannem Kimsesiz Çocukları Koruma Derneği gibi kuruluşlar ile ilimizde de başta valilik ve valiliğin bünyesindeki diğer kamu kurum ve kuruluşlardan destek alınarak faaliyete başladıklarını belirttiler.

 
 Derneği kurucularından ve başkanı Salih Yüce yaptığı açıklamada 29 Eylül 2006 tarihinde İstanbul da Gazeteci Yazar Neval Sevindi ile görüşerek derneğin misyonu ve yapacağı çalışmaları anlatarak, kendisinden destek istediğini belertti. Akabinde bu yöndeki çalışmalarıyla bilinen sanatçı Filiz Akın’a destekleri için, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verildi. Yine bu doğrultuda uluslar arası faaliyet gösteren Gençlik Servisleri Merkez’inin düzenlediği bir programa derneğin iki yönetim kurulu üyesi ve bir öğrenci ilimizden katılarak derneğin tanıtımını üst düzeyde yaptıklarını ve gençlik çalışmalarında ortak çalışma kararı aldıklarını belirtti.
 
Yönetim Kurulu Başkanı Salih YÜCE sözlerini şöyle tamamladı: Artık her şeyi devletten beklemeyen Avrupa toplumları, temsil ettikleri farklı çıkarlara rağmen, değişik ilgi alanları ve hedefler için yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde örgütlenmekteler, bu doğrultuda Avrupa çapında hızla yayılmaktadırlar. Böylelikle, kitlelerin taleplerini daha güçlü bir şekilde dile getirmektedirler. Avrupa toplumları, devletin sorumluluklarını paylaşıp, bilinçli ve çağdaş insanı temsil etmektedir.

Modern Cumhuriyetimizin çağdaş hedefleri doğrultusunda, ülkemize ve insanımıza hizmet noktasında ortak çözümü, toplumun tüm kesimlerinin ve  özellikle de sivil toplum unsurlarının  katkılarıyla ve sivil toplum kuruluşlarının hizmetlerdeki sorumluluklarının ve inisiyatiflerinin bilincinde olarak en güzel şekilde tüm halkımızla yakalayacağımıza inancımız  sonsuzdur, dedi.  Haber49 NULL