Muş’a hizmet etmenin kendisi için önemli bir vazife olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, milletine, bayrağına, toprağına bu kadar bağlı olan bir millete hizmet etmenin boynunun borcu olduğunu söyledi.

Ankara Ticaret Sanayi Odası’ndayken beraber çalıştığı Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mehmet Azmi Aksu’ya bir ricada bulunduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, “Kendisine Muş için ne yapabiliriz deyip bir okul istedim. O da kabul etti ve hemen gelerek temeli attık. Bu okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Türkiye’nin ideallerinin gerçekleşmesi için eğitime önem verdiklerini dile getiren Bakan Çağlayan, “Dünya üzerinde koymuş olduğumuz ideallerimizin gerçekleşmesi adına eğitim bizim için çok önemli. Türkiye’de cumhuriyet döneminden beri 79 yılda yapılan toplam derslik sayısı 362 bin. Bizim hükümetimiz döneminde 132 bin derslik ilave edildi.” dedi.

Bakan Çağlayan, konuşmasının ardından okulun yaklaşık 200 metre ilerisinde inşaat halinde bulunan bir binayı işaret ederek, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Aksu’dan burada yeni bir kız yurdu yapmasını istedi.

Aksu, Bakan Çağlayan’ın isteği kabul ettiğini belirterek en kısa sürede yurdu tamamlayacaklarını kaydetti.

Açılıştan sonra okulda incelemelerde bulunan Çağlayan, bilgisayar laboratuvarında Milli Eğitim ile Sanayi ve Ticaret bakanlıklarının sitesine girdi.