Skip to main content

Fransa ve Hollanda gezisi tamamlandı

Muş Haber Fotoğrafı

KOSGEB ile Muş Ticaret ve Sanayi Odasının işbirliği ile düzenlenen Fransa-Hollanda iş gezisi tamamlandı. Geçen hafta Salı günü Pariste başlayan gezi Cumartesi günü Amsterdamda sona erdi.

Paris ve Amsterdam gezisine Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz, Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yıldırak, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Zafer Göçmen ve işadamları katıldı.

Gezinin ilk gününde Paris Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri G. Müge Varol Ilıcak ile görüşen heyet daha sonra Amsterdama hareket etti. Amsterdamda çeşitli temaslarda bulunan heyet daha sonra Lahey kentine hareket etti. Burada Lahey Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mehmet Tayfun Erkan ile görüştüler. Buradaki görüşmelerden sonra MUŞ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yıldırak Ticaret Müşaviri Mehmet Tayfun Erkana ziyaret anısına lale işlemeleri plaket takdim etti.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası heyeti gezi kapsamında Hollanda Türk İşadamları Derneğini (HORİAD) ziyaret etti. Burada HORİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Hut, Yönetim Kurulu Üyeleri Gülali Kılıç ve Yusuf Erbil ile görüştüler.

Hollandaya gelen işadamlarına yardımcı olduklarını ve burada yatırım yapmaları konusunda gerekli desteği verdiklerini belirten HORİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Hut, Muş ekibine de göstermiş oldukları ilgi ve alakadan ötürü teşekkür etti.

MUŞ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yıldırak ziyaret anısına HORİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Huta lale işlemeleri plaket takdim etti. Hut da Yıldıraka ziyaretinden ötürü plaket vererek ziyaretten duyduğu memnuniyeti iletti.

Muş heyeti gezi kapsamında Avrupanın en büyük çiçek borsasını ziyaret etti. Muş lalesinin geliştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması için fikir sahibi olan işadamları, Flora Holland tesislerinde gezerek çalışmaların nasıl yürütüldüğünü hayranlıkla izledi. Heyet daha sonra tohum depoları ve çiftliklerde çeşitli incelemelerde bulunarak geziyi tamamladı.

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz, Paris-Amsterdam gezisinin işadamlarının ufkunu açtığını belirterek, yatırımcıların sürekli yeni yerleri görmelerinin faydalı olacağını söyledi. Avrupanın en önemli şehirlerinde iş dünyasının nasıl çalıştığını gören üyelerin kendi sektörlerinde gelişme kaydetmesi için bu gezilerin büyük bir fırsat olduğunu belirten Cengiz, Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan sonra gezilere daha fazla ağırlık vereceğiz. Üyelerimizin yeni yerler görmesi, gelişmeleri ve yenilenmeleri hususunda önemli katkılar sağlayacaktır. Avrupada tarımın başkenti olarak gösterilen Hollandada tarımın yanı sıra hayvancılığın geliştirilmesi için yapılan çalışmaların örnek alınması gerektiğine inanıyorum. İnşallah üyelerimiz buradaki sistemlerden bir şeyler alarak Muşta hayata geçirme konusunda gerekli adımı atarlar diye konuştu.

Geziye katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odasının üyeleri için önemli bir proje gerçekleştirdiğini belirterek, hemşehrilerimizle birlikte Paris ve Amsterdamı gezme imkanı bulduk. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren işadamlarının böyle bir gezide yer alması bizleri ayrıca memnun etmiştir. Belediye olarak, Muşun simgesi haline gelen lale konusunda ne yapılabilir, nasıl bir yol izlenebilir? Gibi sorulara cevap aradık. Muş Lalesinin geliştirilmesi ve ekonomiye katkı sağlaması için mücadele edeceğiz. Muştan toprak ve su örneklerini getirerek Hollandada yetkililer verdik. Analiz yaptıktan sonra detaylı rapor halinde bizleri bilgilendirecekler. Gezinin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyor, başarılar diliyorum dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri