Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçen hafta başlatılan Filistin için yardım kampanyası kapsamında ilimizde camilerden 132 bin TL toplandı. Geçtiğimiz hafta Türkiye genelinde olduğu gibi Muş’ta da Cuma Namazı’nda il genelindeki tüm camilerde Filistin için dua edildi ve namaz çıkışında yardım toplandı. İlçelerde dahil tüm camilerden toplanan miktarın 132 bin TL’ye ulaştığını açıklayan İl Müftüsü Dursun Ali Şeker, Cuma Namazı sonrasında 132 bin TL gibi bir rakamın toplanmasının Muş insanının duyarlılığını gösterdiğine dikkat çeken Şeker, “Anadolu ve Türk insanı her zaman mazlumun, zorda kalanın, mağdurun yanında olmuştur. Bunu hem maddi hem de manevi yönden göstermiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ezilen Filistin halkı için başlattığı yardım kampanyasına Muş’lular duyarsız kalmadı. Büyüğünden küçüğüne, herkes elini cebine attı ve Filistinli kardeşlerinin ihtiyacını karşılayabilmek için cebindeki en yüksek miktarı yardım seccadelerinin üzerine bıraktı.” diye konuştu.

Muş’luların topladığı yardım paralarıyla aslında İsrail’e ‘akan kanı durdur’ mesajı verdiğini ifade eden Şeker, İsrail’in şimdilik dahi olsa saldırıları durdurmuş olmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan yardım kampanyasına Muş halkının yoğun ilgi gösterdiğini belirten Şeker; “Gazze’de bir katliam yaşanıyor, masum ve günahsız çocuklar, kadınlar öldürüyor, hastaneler yıkılıyor, bombalanıyor, camiler, ibadethaneler tahrip ediliyor, günahsız masum insanların vahşi bir biçimde katledilmesi dünya da olduğu gibi ülke insanımızın da merhamet duygularının kabarmasına neden oluyor. Bütün dünya tarafından büyük bir nefret ile kınanan İsrail saldırılarına Muş halkı da duyarsız kalmamış ve tepkisini göstermiştir. Daha önceki yardım kampanyalarında toplanan en yüksek meblağ 2 bin TL idi. Ancak halkımız, İsrail tarafından Filistin’deki din kardeşlerimize yapılan çirkin saldırıya hem büyük bir tepki göstermiş hem de geçmiş yardımlara oranlara rekor bir para toplamıştır. Yaklaşık olarak bir hafta süren yardım kampanyası neticesinde toplanan 132 bin TL Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili hesabına yatırılmıştır. Bir hafta boyunca il merkezi ve ilçelerde dahil olmak üzere yardımlarını esirgemeyen çok değerli Muş halkına teşekkür ederim” diye konuştu.
Toplanan paraların Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Filistin halkına ulaştırılacağını bildirdi.

 Muşun Sesi Gazetesi