Meyve fidanlarının tanesinin 5 YTL olduğunu kaydeden satıcılar, fidan satışında durgunluk yaşandığını söylediler.

Bahçe ve bağ sahiplerinin merakla beklediği meyve fidanı satışları başladı. Satıcılar geçen yıla oranla işlerin düşük olduğunu kaydederken, “geçen yıl 5 YTL’den sattığımız meyve fidanlarını bu yıl yine 5 YT’den satıyoruz” dediler.
Baharın gelmesi ile birlikte başta bağ ve bahçe sahipleri olmak üzere ağaç severlerin beklediği meyve fidanı satışları başladı. Meyve fidanlarının tanesinin 5 YT olduğunu kaydeden satıcılar, geçen yıla oranla daha düşük fiyata sattıklarını söylediler.
Meyve fidanlarının tanesini geçen yıl 5 YTL’ye sattıklarını ancak bu yıl bu rakamın aynı düşük olduğunu söyleyen meyve satıcılarından Mustafa Mete (54), “yaklaşık 10 bin tane meyve fidanı getirdim. Bunların arasında elma, armut, kaysı, kiraz, şeftali, ayva ve dut gibi fidanlar var. Tanesini yaklaşık 4 TL’ye alıyoruz. Nakliyat, işçilik ile birlikte buraya getirmek bize 4.50 TL’ye mal oluyor. Biz de bunların tanesini 5 YTL’den satıyoruz” dedi.
Meyve fidanlarını satarak geçimini sağladığını kaydeden Mete, mevsim koşullarına uygun olduğu gerekçesi ile meyve fidanlarını Tokat’tan getirdiklerini ve satışlara yeni başladıklarını söyledi. Baharın gelmeye başlaması ile başta bağ ve bahçe sahiplerinin olmak üzere vatandaşların meyve fidanlarına ilgi göstermesini beklediklerini söyledi.
Ağaç severlerin büyük ilgi gösterdiği meyve fidanlarının satışına PTT Binası karşısında başlayan satıcılardan Mustafa Mete adlı satıcı, meyve fidanlarını İzmir, Bursa ve Tokat gibi vilayetlerden getirdiklerini belirtti.
Havaların ısınması ve baharın gelmesi ile birlikte meyve fidanları satışına başladıklarını söyleyen Mete, Nisan ayı sonuna kadar satışların devam edeceğini ve yaklaşık 10 bin meyve fidanı getirdiğini vurguladı.
Valilik tarafından başlatılan Yeşil Kuşak Projesi sayesinde bağcılığa yeniden gönül veren vatandaşların meyve fidanı satışına daha çok ilgi gösterdiğini söyleyen Remzi Düzener, “Bende bir bağcı olarak dört gözle meyve fidanlarının gelmesini bekliyordum. Valilik sayesinde bağlarımıza geri döndük. Üzüm ve meyve ekerek bağlarımızı canlandırmaya başladık. Bu yılda ihtiyacımız kadar meyve fidanı alıp bağlarımızı güzelleştirmeye devam edeceğiz” dedi.
 Muşun Sesi Gazetesi