Dere Mahallesi’nde yalnız yaşayan Feryaz Bingöl isimli nine, şiddetli soğuk ve yoksulluğa rağmen hayatta kalma mücadelesi veriyor. Muş’ta yalnız yaşayan ve engelli olması sebebiyle hayatını güçlükle sürdüren Feryaz Bingöl’ün (66) yaşantısı içler acısı.

Kiraladığı evin bir odasını kullanan ve camı naylonla kapalı olan odada gün boyu yatarak hayatını sürdüren Feryaz Bingöl, hayatta kalabilme mücadelesi veriyor. Muş Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve hayırsever vatandaşların yardımları ile hayatını sürdüren Feryaz Bingöl’ün barınma şartları görenlerin yüreği sızlıyor.

20 yıl önce eşinden ayrılan yaşlı kadının, banyo ve tuvalet ihtiyaçları komşuları tarafından karşılanıyor. Zor şartlarda yaşadığını söyleyen Feryaz Bingöl, kendisini yaşlı ve muhtaçlar evine götürülmesini istemediğini söyleyerek, “Ben huzur evine gidersem oralarda yaşayamam. O zaman ölürüm” dedi. Feryaz Bingöl’ün çevredeki vatandaşların yardımı ile hayatını sürdürdüğünü anlatan Fehmi Çakır isimli komşusu, yaşlı kadına sahip çıkarılması gerektiğini söyledi. Yaşlı kadının kaldığı evin kira olduğunu ve aylık 80 YTL kira ödediğini söyleyen Fehmi Çakır, “Feryaz nine, evinin bir odasını kullanıyor. Zaten bir yatağı ve birkaç parça mutfak malzemesi var. Sobasını çevredeki komşuları yakıyor çoğu zaman. Çevredeki komşuların yardımı olmasa yaşlı kadının kendi başına yaşaması mümkün değil. Yaşının ilerlemesinin dışında el ve ayaklarından sakat olduğu için işte yapamıyor. Özürlü maaşı alabilmesi için işlemleri yapılan Feryaz ninenin halen maaşı çıkmış değil. Çok zor şartlarda yaşamak zorunda kalıyor” diye konuştu.

 NULL